DNA'nın Yapısı ve Özellikleri Nelerdir Maddeler Halinde

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  DNA'nın Yapısı ve Özellikleri Kısaca

  - Hücrenin yönetim ve kalıtım merkezi olan DNA çift zincirlidir.
  - Sarmal yapıdadır.
  - DNA'nın özel bazı Timin'dir.
  - Özel şekeri ise deoksiribozdur.
  - DNA'da; toplam nükleotit sayısı = toplam şeker sayısı = Toplam fosfat = Toplam baz
  - DNA'nın karşılıklı zincirlerinde Adenin ile Timin ve Guanin ile Sitozin bazları bulunur. Adenin ile Timin 2'li zayıf hidrojen bağı ile bağlıdır. Guanin ile Sitozin ise 3'lü zayıf Hidrojen bağı ile bağlıdır.
  - DNA'da Pürin (Adenin, Guanin) ile Pirimidin (Sitozin, Timin, Urasil) bazlarının oranı 1'dir.
  - DNA genetik bilgiyi depolar.
  - DNA'nın 2 ipliği ve nükleotitleri arasındaki mesafe eşittir.
  - DNA'daki çeşitliliği nükleotit çeşidi değil; nükleotit sırası ve sayısı belirler.
  - Bir canlının tüm hücrelerindeki DNA nükleotit dizilimi aynıdır. Fakat; genlerin aktif veya pasifliği ve protein çeşitliliği farklıdır.
  - DNA hücre bölünmesinin interfaz evresinin S safhasında kendini eşler. DNA kendisini yarı korunumlu (semikonservatif) olarak eşler.

  DNA Yapısı:
  DNA’lar iki gruba ait dört çeşit baz içerirler. Bu gruplara pirimidin ve pürin adı verilir. Pirimidinlerin bir halka da sıralanan dört karbon ve iki azot atomundan yapılmış bir temel iskeleti vardır. Pürinler ise karbon ve azot atomlarından kurulu ikili halka biçiminde bir temel iskelete sahiptir. Bu iskeletlerin serbest bağlarına çeşitli atom ve atom gruplarının bağlanmasıyla değişik pirimidin ve pürinler oluşabilir. DNA’nın yapısındaki dört bazdan sitozin ve timin birer pirimidin; adenin ve guanin ise birer pürindir. DNA’nın içerdiği üç grup molekül belirli bir düzen içinde birbirlerine bağlanmıştır. Buna göre bir fosfat bir deoksiriboza; o da bir çeşit baza bağlanmıştır. Böylece fosfat + deoksiribaz + baz’dan oluşan moleküle “nükleotid” adı verilir. DNA zincirleri ise yüzlerce nükleotidin birleşmesinden oluşur. Moleküllerin birbirlerine birleşmesi aralarında bir su molekülü çıkarak oluşur. DNA’da 4 çeşit baz bulunduğundan 4 çeşit nükletidten söz edilebilir.turkeyarena Fosfat ve deoksiriboz molekülüne timin bağlanmışsa buna “timin nükleotidi”, ötekilerden biri bağlanmışsa, bağlanan bazın cinsine göre “guanin nükleotidi”, “sitozin nükleotidi” ya da “adenin nükleotidi” adını alırlar. DNA molekülü kimyasal içerik açısından RNA ile karşılaştırıldığında, riboz ve deoksiriboz farkı dışında bazlarında da fark görülür. DNA’daki “timin nükleotidi” yerine RNA’da “urasil nükleotidi” bulunur.
   


Sayfayı Paylaş