Dizüstünüzde HD Videoları Sorunsuz İzleyin!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  Dizüstünüz yüksek çözürlüklü videolarda takılıyor mu? O halde bu ipuçlarını mutlaka deneyin.
  Yüksek çözünürlüklü videolar giderek standart halini alıyor. Farklı modellerde Blu-Ray sürücüleri mevcut, ancak bu sürücülere sahip olmayan kullanıcılar da yüksek çözünürlüklü videoları internetten kolaylıkla satın alabiliyorlar veya indirebiliyorlar.

  Blu-Ray gibi yüksek çözürlüklü videolardaki tek sorun ise bu videoların dizüstü bilgisayarlarda yüksek bir işlem yükü oluşturması. Optimal ayarlara sahip olmayan bir dizüstü videoda takılmalara ve çeşitli hatalara neden olabilir.

  Bu tür sorunlar yaşıyorsanız ve kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, Aşağıdaki mesajlardaki yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız adımları deneyin.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  İşlemci kullanan programları kapatın
  Blu-Ray veya herhangi bir yüksek çözürlüklü videoyu oynatmak yüksek derecede işlemci gücü gerektirir. Videoyu oynatırken işlemci gereksinimi yüksek olan başka bir programın çalışması ise videoda takılmalara neden olabilir.

  En son grafik sürücülerini indirin
  Günümüzdeki modern dizüstülerde bulunan grafik işlemciler, yüksek çözünürlüklü videoları oynatırken işlemciye yardımda bulunarak yükünü hafifletebiliyor. Bu işlem, GPU hızlandırması olarak biliniyor. Ancak GPU hızlandırmasının çalışması için uygun sürücüleri yüklemiş olmanız gerekiyor. En büyük üç grafik donanımı üreticisi olan Intel, Nvidia ve AMD/ATI'nın sürücülerini yükleyerek grafik işlemcinizin başarımını artırabilirsiniz.

  Dizüstü bilgisayarınız üç seneden eskiyse GPU video hızlandırmasını muhtemelen desteklemiyordur.</I></U>
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  Güç yönetimi ayarlarını gözden geçirin
  Dizüstü bilgisayarların performansı güç ayarlarına göre oldukça farklılık gösterebiliyor. Normalde dizüstünüzü şebeke elektriğinden çalıştırdığınızda en yüksek güçte çalışması gerekir, ancak bu bazen ayarlar tarafından sınırlanmış olabiliyor.

  Güç yönetimi ayarlarınızı gözden geçirmek için Denetim masasını açın ve Güç seçenekleri başlığını bulun. Görev çubuğundaki pil simgesine tıklayarak da Güç yönetimine ulaşabilirsiniz.

  Güç ayarlarınız Yüksek performans olarak ayarlanmamışsa ve videolarda sorun yaşıyorsanız, bu ayarı Yüksek performans olarak değiştirin.
   

Sayfayı Paylaş