Dizel dopingli Forester AUTOSHOW ile geliyor

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İlk kez yollara çıktığı 1997 yılından beri Subaru’nun yüzünü güldüren Forester, üçüncü nesliyle Nisan ayında Türkiye pazarına merhaba demesine rağmen asıl gücünü yeni Boxer dizel motoruyla ortaya koyacak.


  Dünyanın seri üretim ilk Boxer dizel motorunu geliştirerek, Legacy ve Outback modellerinde kullanmaya başlayan Japon Subaru, bu motoru şimdi de yeni Forester’e taşıdı. Yeni Forester, 150 beygirlik 2.0 litre hacimli Boxer dizel motoruyla gerek çekişte, gerekse de yakıt tüketiminde sınıfında iddialı bir konuma yükselmeye hazırlanıyor. Yıl içinde sadece benzinli motor seçeneği ile sunulması nedeni ile rakipleri karşısında zayıf kalan Forester, artık en teknolojik dizel motorlardan biri olan Boxer motoru ile Autoshow fuarının ardından Türkiye’de yollara çıkacak.

  Hem Avrupa pazarında hem de Türkiye’de kompakt SUV kategorisinde satışlar yıldan yıla artarken, bu sınıf içinde dizel modellerin satışı da benzinli modellere göre oldukça yüksek. Yeni Boxer dizel motoruyla birlikte iddialı bir hale gelmeyi hedefleyen yeni Forester’da yer alan bu yeni motorun en önemli özelliği sessiz olması. Titreşimlerin de en aza indirildiği 2.0 litre Boxer dizel motor, Forester’da ilk etapta 6 ileri manuel şanzımanla eşleştirilmiş. Bu nedenle aracın yakıt tüketimi de, hayli düşük seviyelerde gerçekleşiyor. 100 kilometrede ortalama 6.3 litre civarında. Üstelik buna sürekli dört tekerlekten çekiş sisteminin dezavantajları eklenmesine rağmen. Autoshow 2008 Fuarı ile birlikte Türkiye’de satışa sunulacak olan dizel Forester’ın fiyatının 70-75 bin YTL’den başlaması bekleniyor.

  Bu yılın başında baştan aşağı yenilenen Subaru Forester, özellikle büyüyen boyutları sayesinde bir ’4X4 station-wagon’dan tam bir SUV’a (Sport Utility Vehicle) dönüşmesiyle dikkat çekiyor. Subaru tarafından daha cesur ve daha büyük bir araç olarak geliştirilen yeni Forester, artık daha fazla bir SUV’a benziyor. Uzunluğu 75 milimetre (4560 milimetre), yüksekliği 110 milimetre (1700 milimetre), genişliği 45 milimetre (1780 milimetre) ve dingil mesafesi 90 milimetre (2615 milimetre) artan yeni Forester, selefine kıyasla oldukça büyük boyutlara sahip. Büyüyen boyutlarla birlikte aracın yerden yüksekliği 2.0 litrelik versiyonda 215 milimetreye, 2.5 litrelik versiyonda ise 225 milimetreye çıkmış. Böylece, sürücüler için SUV’lara özgü bir görüş açısı sağlanmış.

  Aracın büyüyen boyutları, iç mekan konforunu da önemli oranda arttırmış. İç yüksekliği 1290 milimetre (45 milimetre daha fazla) ve iç genişliği 1520 milimetre (65 milimetre daha fazla) olan yeni Forester, tüm koltuklarda rahat bir oturma düzeni sunuyor. Arka koltuklardaki bacak boşluğunun ise 110 milimetre artmasıyla uzun seyahatlerde dört yetişkin için konforlu hacim sağlanıyor. Yeni çift dikişli koltuk kumaşları ve yüksek kaliteli plastik malzemeler de kalitedeki gelişimi gösteriyor..

  [​IMG]
  [​IMG]


  10.09.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş