Diyarbakır'da Arsa Fiyatları İstanbul'u Solladı

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ot-gu tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Güneydoğu'da Arsa Fiyatları İstanbul'daki Yalı Fiyatlarını Geçti
  Arsa ve tarlalara yoğun talep var fiyatlar 50 misli arttı, En gözde yer Diyarbakır. Siirt ve Şırnağada talep yoğun. Batman'da hemen hemen yer kalmamış durumda

  Geleceğe ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle yatırımcılar Diyarbakır , Şırnak, Siirt gibi noktalardan adeta dudak uçuklatan rakamlar ödeyerek büyük parselde arsa ve tarla almaya başladı. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bölgenin liderinin ise Diyarbakır olduğunu altını çizerek, son 5 yılda Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde fiyatların 50 misli arttığını söyledi.

  Erilkun, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile yıllar önce başlatılan, her ne kadar yol alınsa da terör olaylarının sürekli tırmanmasından dolayı yatırımcıların buradaki bölgelere sürekli endişeyle yaklaştıklarını belirterek, bu endişenin yerini ilgiye bıraktığını söyledi. Hakan Erilkun, Güneydoğu Anadolu'nun ilk defa gerçek anlamda değerlenerek, kalkındığını ve bu istikrar ile artışın devam edeceğini düşünen tüm yatırımcıların Diyarbakır, Şırnak, Siirt gibi noktalardan büyük parselde arsa ve tarla almaya başladığını vurguladı.

  Radikal'de yer alan habere göre; Erilkun, bu artışın bölgedeki liderinin ise Diyarbakır olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Arsa ve arazi fiyatları son 5 yıl içinde Diyarbakır merkezine yakın bölgelerde 50 misli artış göstermiş durumda. Diyarbakır'da şehir merkezine yakın lokasyonda imarlı bir arsanın dönüm fiyatı 950 bin TL'den alıcı bulabiliyor. Bir diğer talep gören nitelikte emlak ise Tarla… Çünkü tarlalar gelecekte şehrin gelişeceği noktaları hesaba katarak daha hesaplı yatırım yapmayı düşünenlerin gözdesi oldu. Merkeze 30 dakika mesafede bulunan bir tarlanın fiyatı dönüm başına 65 bin TL seviyelerinde seyrediyor."

  [​IMG]

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gelen yatırımcı akınının en yoğun olduğu bölgelerden bir diğerinin ise Batman olduğuna dikkat çeken Hakan Erilkun; "Türkiye'nin en kaliteli petrolüne ulaşılan ve bunun da etkisiyle yatırım rüzgarını çok hızlı şekilde arkasına alan Batman'da, Organize Sanayi Bölgesi'nde bütün yerler çok kısa bir zaman içinde tutuldu. 110 yeni yatırımcıya yer aranıyor ancak yer kalmadığı için şu anda bu firmalar beklemede" dedi.
   


Sayfayı Paylaş