Diyarbakır'da 4.7'lik Deprem

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve Balako tarafından 28 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Balako Well-Known Member


  Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde Richter ölçeğine göre 4.7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, bugün saat 06.17’de kaydedilen depremin merkez üssünün Lice İlçesi Yaprak Köyü olduğunu ve yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı. Deprem, yörede kısa süreki korku ve paniğe neden oldu.

  "KISA SÜRELİ DEPREM ŞİDDETLİYDİ"

  Richter ölçeğine göre bu sabah 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiği Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yaprak köyü muhtarı Ali Kuş, depremin kısa ancak şiddetli olduğunu belirterek, bazı evlerin duvarlarında çatlaklar meydana geldiğini söyledi.

  Lice ile Kulp İlçesi’nde hissedilen depremin meydana geldiği Lice’ye 10 kilometre uzaklıktaki Yaprak Köyü Muhtarı Ali Kuş, yer sarsıntısının süre olarak kısa ancak, çok şiddetli olduğunu söyledi. Köydeki bazı kerpiç ve taş evlerin duvarlarında çatlaklar olduğunu belirten köy muhtarı Ali Kuş, "Köylülerin bir kısmı hayvanlarını otlatmak için dışarı çıkmıştı. Depremle birlikte herkes kendini dışarı attı. Büyük bir gürültü duyduk. Ardından köy sarsıldı. Allah’a şükür hiç bir ev yıkılmadı. Bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluştu" dedi.

  1975 DEPREMİNDE AYNI KÖYDEN 250 KİŞİ ÖLMÜŞ

  Lice’de 2 bin 385 Kişinin öldüğü 6 Eylül 1975 tarihindeki depremde köylerinden 250 kişinin yaşamını yitirdiğini belirten 75 haneli, 500 nüfuslu Yaprak köyü muhtarı Ali Kuş, "1975 yılındaki depremde köyümüz dağlık kesimdeydi. Deprem olunca köyümüz yerle bir oldu ve köyümüzden 250 kişi yaşamını yitirdi. Bunun üzerine ova’ya indik ve devletinde yardımıyla bu köyü inşaa ettik" diye konuştu.
   


Sayfayı Paylaş