Diyarbakır Ekonomik Faaliyetleri

Konusu 'Güneydoğu Anadolu' forumundadır ve hakan788 tarafından 19 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Diyarbakır Ekonomik Yapısı

  Ekonomi, tahıl ağırlıklı tarıma, küçükbaş hayvan besiciliğine dayanır. İl topraklarının % 48′ini oluşturan ekili-dikili alanlarda nadas yaygın bir uygulamadır. 508.500 hektarlık tarım alanlarının 366.000 hektarı (% 72) tahıl tarımına, 123.500 hektarı baklagillere, 14. 150 hektarı endüstri bitkileri ekimine ayrılmıştır. Ekimi en yaygın tahıl türü olan buğdayı arpa izler. Türkiye darı üretiminin % 23.6′sını Diyarbakır İli karşılar. Özellikle, Ergani İlçesi’nde darı üretimi yılda 5.100 tonu bulur. Pirinç tarımı ise sulama olanağı bulunan kesimlerde, geniş, düz verimli topraklarda parçalı olarak yapılır. Baklagillerden mercimek, nohut, hayvan yemi olarak kullanılan burçak üretimleri önemlidir. Bismil,Kulp, Lice ve Silvan ilçelerinde yetiştirilen ve “Silvan tütünü” olarak bilinen tütün oldukça sert içimlidir. Silvan tütünü, Doğu tipi kara tütünler grubuna girer. Sebzelerden domates, salatalık, patlıcan, biber, ve kabak yetiştirilir. Diyarbakır, her biri 20 kg’ı bulan kavun ve 75 kg’a yaklaşan karpuzlarıyla ünlüdür. Yıllık karpuz üretimi 180 bin ton, kavun üretimi 65 bin tondur. Bağcılık ve meyveciliğin gelişmiş olduğu ilde; bağcılık, genelde Çüngüş, Çermik, Eğil, Ergani, Silvan, Dicle ilçelerinde yapılır. Bir bölümü pekmez ve pestil yapımında kullanılan, bir bölümü ilde ve çevrede yaş olarak tüketilen üzümün bir bölümü de (özellikle Ergani İlçesi’nde yetiştirilen siyah üzümler) Elazığ Tekel Şarap Fabrikası’na gönderilir. Badem, ceviz, armut, nar, dut yetiştirimi yaygın meyvelerdir.

  Yüzölçümünün % 7′sini kaplayan otlaklarda önemli bir geçim kaynağı olan hayvancılığın, küçükbaş hayvan besiciliği biçimi yaygındır. Koyun ve kılkeçisi besiciliği gelişmiştir. Karaman cinsi koyunlar canlı hayvan ticaretinin temelini oluşturur. Kılkeçisi ise ormanlık ve engebelik kesimlerde yetiştirilir. Büyükbaş hayvanlardan inek önemlidir. Kırsal alanlarda, aile gereksinimini karşılamak üzere kümes hayvanları yetiştirilir, yumurta üretimi 29 milyon adettir. 1932′de işletmeye açılan Tekel İçki Fabrikası, bölgedeki yapağı ürününü değerlendirmek amacıyla 1954′te kurulan Şafak Fabrikası ve Et ve Balık Kurumu Kombinası başlıca endüstri kuruluşlarıdır.turkeyarena Ayrıca, ilde çok sayıda dokuma tezgâhı, çeltik, un ve hayvansal ürünleri işleyen yapımevle-ri vardır.

  Diyarbakır, yeraltı kaynakları açısından zengin bir ilimizdir. Hazro İlçesi’ne bağlı köylerde çıkarılan linyit, ilin yakıt gereksinimini karşılar, Kurukan, Beykan, Batıkayaköy, Kayaköy ve Sahaban köylerinde işletilen petrol yataklarından yılda 40 bin varil petrol elde edilir.
   


Sayfayı Paylaş