Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli
  Boy ve kilonuza göre hesaplanacak kaloriyi içeren yiyecekleri daha fazla öğünlere bölerek yemeniz gerekiyor. Şekeri direk yükseltecek bal, reçel, hamur işi tatlılar yerine meyve ve sebze türü gıdaların alınması faydalı olacaktır.

  Şeker hastalığı sahibi olun yada olmayın beslenmenize dikkat edin. Böylece kandaki şeker değerini istediğiniz düzeyde tutabilirsiniz. Düzgün bir beslenme programı sayesinde ani şeker artışları ve ani şeker düşüşleri ile karşılaşmazsınız. Ayrıca istenilen kiloda da kalarak daha iyi bir yaşam sürebilirsiniz. Kısacası şeker hastaları başta olmak üzere sağlıklı bir hayat isteyen herkes beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitmelidir. Değiştirilecek ilk alışkanlık yemek zamanları olmalı. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere üç öğün yemek yenmelidir. Ek olarak sabah ile öğle arası, ikindi ve gecede 3 ara öğün yemek bilinen en sağlıklı şekildir. Tabi öğünlerde neyin ne kadar tüketileceğini belirlemek içinde bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

  Ancak sadece beslenme ile sağlıklı bir yaşam sağlanmaz. Ayrıca sporda yapmak gerekir. Yapılacak basit egzersizler ile şekeri kontrol altına daha kolay alabilirsiniz. Çünkü yapılacak egzersizler sonucu vücuttaki şeker hızla tüketilir. Hiç bir spor yapamasanız bile bir yürüyüş mutlaka gerçekleştirin. Eğer insülin ilacı kullanıyorsanız unutmayın ki egzersizlerden sonra şeker değeriniz düşer. Bunu göz önünde bulundurun.
   


Sayfayı Paylaş