Diyabet Ameliyatı Nedir, Diyabet Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Diyabet Ameliyatı Nedir, Diyabet Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Bu ameliyatı kimler olabilir?
  Tip 2 diyabet hastaları bu ameliyatı olabilir. Operasyonun başarılı olması için gerekli olan en önemli kriter; vücudun hâlâ insülin salgılıyor olmasıdır. Hastanın en az yüzde 20-25 seviyesinde insülin deposuna sahip olması ve deponun en az yarısının aktif olması gerekmektedir. Hastanın en az iki yıllık diyabet geçmişinin olması da önemli bir veridir. İlaç tedavisine rağmen şekeri kontrol altına alınamayan, organ hasarı başlayan ve ciddi kilo problemi olanlar ameliyat için uygundur. Öte yandan yağ dokusu kaynaklı direnç hormonlarının da belirli sınırlarda olması gerekmektedir.

  Ameliyat kaç saat sürüyor ve kaç kişilik bir ekiple yapılıyor?
  Ameliyat yaklaşık 4-4.5 saat sürüyor ve beş kişilik bir ekiple gerçekleştiriliyor.

  Riskleri var mı
  Risk oranı herhangi bir sindirim sistemi cerrahisindeki risk kadardır.

  SGK bu ameliyatı karşılıyor mu?
  Sosyal Güvenlik Kurumu henüz karşılamıyor. Ancak kapsamlı bir dosya hazırlayarak kuruma teslim ettik. İleride SGK kapsmına gireceğine inanıyoruz.

  Ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
  Açıkçası biz onlara daha çok yemekleri hakkında önerilerde bulunuyoruz. Hastalar ameliyattan sonra bir ay sonra sebze yemeklerine ve kıymalı yemeklere başlayabiliyorlar. 3-4 ay sonrasında ise diledikleri yemeği, diledikleri kadar yiyebilirler. Zaten bu ameliyatı olan hastalarımız çok fazla miktarda yemek de yiyemez çünkü beslenme alışkanlıkları bir yaptırım ve zorlama olmadan değişir. Ameliyatın ardından eskisi kadar çok acıkmazlar ve açlık hissetmezler. Sofraya oturduklarında en fazla bir tabak yemek, onlar için yeterli olur. Ameliyat az ama sık yemek yemelerini sağlar. Buradaki en önemli nokta; hastaların diyet yapma zorunluluğundan kurtulmalarıdır. O yüzden ameliyat sonrasında hastalarımızın artık eskisi gibi diyet yapmalarına gerek kalmamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş