Dismenore Tedavisi, Dismenore İlaçları

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Dismenore Tedavisi, Dismenore İlaçları
  Özellikle orta derece bölgesel sıcak uygulaması ile tedavisi yapılabilir. Bunun için sıcak su ile yapılacak banyo ya da ayağa sıcak uygulama yapılması bu sorunu çözebilir. Bu yöntemlerde dikkat edilecek tek konu, sıcak uygulamanın direk karna değil, vajinaya uygulanmasıdır.

  Adet sancısı tedavisinde inflamatuar grubundaki ağrı kesici ilaçların yararı çok olur. İlaç kullanımına adet kanaması öncesinde başlanması etkisini daha da artırır. Ağrı kesicilere karşın ağrı azalmıyorsa, doğum kontrol hapları doktor önerisi ile kullanılabilir. Adet kanaması öncesinde baş ağrısı ve bulantı gibi sorunlar oluyorsa adet döneminden 1 hafta önce tuz tüketimi en aza indirilmelidir. Doğal idrar oluşturucu maydanoz ve ıhlamur gibi besinlerin tüketimi artırılmalıdır.

  Birincil dismenore tedavisinde ilaç tedavisi genelde yeterli olurken, ikincil dismenorede altta yatan hastalığa yönelik olarak cerrahi tedavi gerekebilir.

  İlaç tedavisinde en çok prostaglandin sentez inhibitörleri ve oral kontraseptifler (doğum kontrol hapı, OKS) kullanılır.

  Prostaglandin sentez inhibitörleri olarak indometazin, ibuprofen, naproksen sodyum ve mefenamik asit türevleri tercih edilir.

  İlaçlar ağrılı adetin ilk günü başlanır ve ağrılı adet gün kadar verilir ağrı bitiminde de ilaca son verilir. Altı ay sonunda da hasta kesimi ile ağrılı adetin olup olmaması konusunda hasta değerlendirilir. Eğer prostaglandin sentez inhibitörleri ile netice alınmazsa oral kontraseptif üç ay verilir ve üç ay sonunda tedavi Sonlandırılarak hastanın şikayetlerinin durumu tekrar değerlendirilir.
   


Sayfayı Paylaş