Disk Temizleme'yi Kullanarak Dosyaları Silme

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Diskte yer açarak bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlamak için sabit diskinizdeki gereksiz dosyaları azaltmak istiyorsanız, Disk Temizleme'yi kullanın. Bu özellik geçici dosyaları siler, Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltır ve artık gerekmeyen çeşitli sistem dosyaları ile diğer öğeleri kaldırır.

  Disk Temizleme'yi kullanarak dosyaları silmek için

  Aşağıdaki yordam, kullanıcı hesabınız ile ilişkili dosyaları siler. Disk Temizleme aracını kullanarak bilgisayarınızdaki tüm dosyaları silebilirsiniz.

  1. Disk Temizleme'yi açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın. Arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve sonuç listesinde Disk Temizleme'yi tıklatın.
  2. Sürücüler listesinde, temizlemek istediğiniz sabit disk sürücüsünü seçin ve Tamam'ı tıklatın.
  3. Disk Temizleme iletişim kutusundaki Disk Temizleme sekmesinde, silmek istediğiniz dosya türlerinin onay kutularını işaretleyin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
  4. Görüntülenen iletide Dosyaları sil'i tıklatın.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  1. Disk Temizleme'yi açmak için Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın. Arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve sonuç listesinde Disk Temizleme'yi tıklatın.
  2. Sürücüler listesinde, temizlemek istediğiniz sabit disk sürücüsünü seçin ve Tamam'ı tıklatın.
  3. Disk Temizleme iletişim kutusunda, Sistem dosyalarını temizle'yi tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
  4. Disk Temizleme: Sürücü Seçimi iletişim kutusunda, temizlemek istediğiniz sabit diski seçin ve Tamam'ı tıklatın.
  5. Disk Temizleme iletişim kutusundaki Disk Temizleme sekmesinde, silmek istediğiniz dosya türlerinin onay kutularını işaretleyin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
  6. Görüntülenen iletide Dosyaları sil'i tıklatın.

   Diğer Seçenekler sekmesi, bilgisayardaki tüm kullanıcıların dosyalarını temizlemeyi seçtiğinizde kullanılabilir. Bu sekme, daha fazla disk alanı boşaltmanın iki ek yolunu içerir:
   • Programlar ve Özellikler. Bu seçenek, artık kullanmadığınız programları kaldırmak üzere Denetim Masası'ndaki Programlar ve Özellikler'i açar. Programlar ve Özellikler aracındaki Boyut sütunu, her bir programın ne kadar disk alanı kullandığını gösterir.
   • Sistem Geri Yükleme ve Gölge Kopyalar. Bu seçeneği kullanarak, diskteki en son oluşturulan geri yükleme noktası dışındaki tüm geri yükleme noktalarını silebilirsiniz.
    Sistem Geri Yükleme, sistem dosyalarınızı önceki bir zamana geri döndürmek için geri yükleme noktalarını kullanır. Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, sonuncudan daha önceki geri yükleme noktalarını silerek disk alanı kurtarabilirsiniz.
    Windows 7'nin bazı sürümlerinde, geri yükleme noktaları dosyaların gölge kopya adı verilen önceki sürümleri ve Windows Complete PC Yedeklemesi ile oluşturulan yedekleme görüntülerini içerebilir. Bu dosya ve görüntüler de silinir. Sistem Geri Yükleme hakkında daha fazla bilgi için bkz. Sistem Geri Yükleme nedir?
   

Sayfayı Paylaş