Diş doldurmak caiz midir?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve abdulkadir tarafından 30 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Dişinin birazı çürümüş veya kırılmış olan kimsenin dişini doldurtması veya kaplatması câizdir. Ancak, zarûretsiz, süs olsun diye keyfî şekilde yapmak câiz değildir.

  Hanefî mezhebi müctehidlerinden İmam Muhammed Rahimehullah'a göre sallanan dişleri altın tel ile bağlatmak, düşen ve çıkarılan diş yerine altın diş takmak câizdir.İmâm-ı Âzam Ebû Hanife'ye göre ise altın ile kaplatmak câiz değil, gümüş ile caizdir. İmam Ebû Yusuf da (bir rivâyette) İmam Muhammed gibi buyurmuştur. Altın ile kaplamada İmam Muhammed'in ictihadiyle amel edilebilir. Âlimler imameyn'in (İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'in) ictihadı üzerine fetvâ vermişlerdir.

  Ayrıca Osmanlı ulemasından, Şeyhulislam Uryanizâde, diş doldurmak için ve Şeyhulislam Mûsâ Kâzım Efendi de, altın diş takmak için fetva vermişlerdir.

  İslâm dininde, kolaylık yapacağız diye, şerîatin cevâz vermediği bir hususa, elbette caizdir denilemez. Fakat caiz olan bir mesele için de, câiz değildir denilerek zorluk çıkarılamaz
   


 2. EmRe Well-Known Member

  gereksiz yere dişine kim dolgu yaptırır ki ilginç ,acı çekmeye meraklı birileri varsa onu bilmem
   
 3. abdulkadir Well-Known Member

  Arkadaşım dünyada neler oluyor , adamlar sırf bir yerine dövme yapmak için orasını burasını kestiriyor,sırf yılan dilli olmak için dilini ortadan ikiye ayırıyor...
  Bunları yapanlar diş kaplamayı zevk olsun diye yapmaz mı?
   
 4. EmRe Well-Known Member

  hayır dişini tabiki yaptırırsın ama zevk için dolgu dontknow
   
 5. abdulkadir Well-Known Member

  zevk için kolunu .parmağını kesen bunuda yapar...
  Hiç şaşırma bakalım daha neler olacak....
   

Sayfayı Paylaş