Dirençler Hangi Alanlarda Kullanılır

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Dirençler Hangi Alanlarda Kullanılır
  Bildiğimiz gibi dirençler akıma karşı direnen elemandır. Dirençleri genelde devreden geçen akımı sınırlandırmak istediğimiz yerlerde kullanırız.

  Direnç devreye paralel bağlandığında akım bölünür, seri bağlandığında ise gerilim bölünür.

  Bunun dışında dirençler bazı devrelerde akım dalgalanmalarını absorbe etmek içinde kullanırlar.

  Telli Dirençlerin kullanım alanları:
  Yüksek akım gerektiren devrelerde ve özelliklede Güç Kaynağı devrelerinde, karbon dirençlerin kaldıramayacağı yüksek Watt'lı cihazların yapımında kullanılırlar. Tellerin çift katlı sarılmasıyla endüksiyon etkisi kaldırılabildiğinden yüksek frekans devrelerinde tercih edilir. Küçük güçlülerde ısınmayla direnci değişmediğinden ölçü aletlerinin ayarında etalon (örnek) direnç kullanılır.

  Reostanın başlıca kullanım alanları:
  Laboratuarlarda etalon direnç olarak, yani direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç gerektiren devre deneylerinde, örneğin diyot ve transistor karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde kullanılır.

  Film dirençlerin kullanıldığı yerler:
  Film dirençler toleransı en küçük olan dirençlerdir. Yani, istenilen değer tam tutturulabilmektedir.turkeyarena.net yüksek akımda bile değeri pek değişmemektedir. Bu yüzden film dirençler, hassas direnç gerektiren elektronik devrelerde çok kullanılan bir direnç türüdür.

  Potansiyometrelerin başlıca kullanım alanları:
  Ön ayar için
  Genel amaçlı kontrol için
  İnce ayarlı kontrol için

  Ek Bilgi
  1. Aydınlatma araçları: Ampüller içinde yer alan filamanlar birer dirençtirler. Bu dirençler sayesinde ampül ışık verir.

  2. Isıtma araçları: Kullandığımız elektrikli ısıtıcılarda gördüğümüz sıcaklık yayan çubukların etrafını çevreleyen teller direnç telleridir. Bu dirençler üstünden akım geçtikçe ısınır ve etrafa ısı yayarlar.

  3. Tüm elektronik cihazlar: Kullandığımız tüm elektronik cihazlarda elektrik akımının şiddetini ayarlamak amacıyla dirençlerden faydalanılır.

  Kısacası dirençler günlük hayatta kullandığımız tüm elektrikli araçlarda karşımıza çıkarlar.
   


Sayfayı Paylaş