Diplomalı işsizliğe sebep nedir

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Diplomalı İşsizliğin Nedeni
  diplomali issizler ordusu

  İşsizlik rakamlarının artırılması ile ilgili önemli husus üniversitelerin her yıl sistematik şekilde mezun verdiği genç ve yüksek öğrenim diplomalı kitledir.

  Günümüzde, ne acıdır ki her ne kadar lise düzeyinde eğitim veren üniversitelerde eğitim almış olsalar da, yüksek öğrenim görmüş bu kitlenin üzerinde önemle durulmalıdır.

  Çünkü yüksek öğrenim gören bu kitlenin ana işsizler kütlesine katılması sistematik olarak yani her sene düzenli olarak ve engellenemez bir şekilde gerçekleşmektedir. Mezun olmak üzere son sınıfa kadar gelmiş bir üniversite öğrencisine, ‘hayır, sen bu yıl mezun olma, işsizler kervanına katılıp ülkedeki diplomalı işsiz sayısını yükseltme’ diyecek hâlimiz yok.

  İşbu sebeple, üniversitelerin mezun verdiği her yıl, işsiz hem de yüksek öğrenim diplomalı işsiz sayısının bir önceki yıla göre artması kendiliğinden yaşanmaktadır. Diplomalı işsizlerin yarattığı dramatik tablo ise, sosyal sonuçları açısından ayrıca tetkik edilmesi gereken acı bir tablodur.

  İşsiz kalmamak için yüksek lisansa yönelen ve akademik bir nosyona ya da titre aslında sahip olmak istemeyen yeni mezun gizli işsizlerin de varlığının üzeri örtülmemelidir.

  Son tahlilde; iktisadi bir sistemin temel görevi, işsizliği önlemek olduğundan hükümetin ekonomi politikalarını belirlerken yukarıda belirtilen noktalara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

  Sabrın sonu ile
   


Sayfayı Paylaş