Dinler Kaça Ayrılır?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Dinler üçe ayrılır;

  1. Hak dinlerdir; Bunlar Yüce Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlara bildirilen dinlerdir. Bunlara "İlahi yada Semavi" dinler de denir. Bu dinler Hz. Adem'den Hz. İsa'ya kadar gelen bütün peygamberlerin insanlara bildirmiş oldukları dinlerdir. Ancak iman esaslarında bir olup yalnız bir Allah'a iman etmeye dayalı iken, bunlar sonradan bozulmuş ve asılları kaybolmuştur. Yüce Allah en son ve en büyük Peygamberi olan Hz. Muhammed (s.a.v)'i bütün insanlara Peygamber olarak göndermiştir. O'nun aracılığı ile de hak dinlerin en sonuncusu ve en mükemmeli olan İslam dinini kullarına Allah Teala ihsan etmiştir. İşte bugün yeryüzünde hak din olarak kıyamete kadar yaşayacak olan yalnızca bu İslam dinidir. Bu yüce din, gerek dünyada gerekse ahirette bir kurtuluş ve selamete eriş yoludur, bir mutluluk kaynağıdır. Bundan dolayı Cenab-ı Hak Kur-an da şöyle buyurmuştur;“Allah katında din İslam'dır.“ (Al-i İmran:19)

  2. Muharref dinler; Asılları değişmiş ve bozulmuş olan dinlerdir; Bunlar asılları bakımından birer gerçek din iken sonradan bozulmuş ve İlahi özelliklerini kaybetmiş olan dinlerdir. Bu günkü halleri ile Yahudilik ve Hiristiyanlık böyle dinlerdir. Muharref dinler de, bâtıl dinlerden sayılır. Bu bakımdan bazı kaynaklar Hak ve Batıl olmak üzere dinleri ikiyede ayırırlar.

  3. Batıl dinlerdir; Bu dinler asılları bakımından gerçek din ile alakası bulunmayan dinlerdir. Bunlar bazı kimseler yada bazı milletler tarafından kendi menfaat ve hevesleri için ortaya konmuş uydurma dinlerdir. Bunlarda akla ve mantığa uygun olan bazı hükümler bulunsa bile kuruluşları itibarı ile İlahi olma şerefinden yoksun olup hiçbir bakımdan kutsallık taşımazlar. Mecusilik, Budizm, Kominizm, Kapitalizm ve Demokrasi bu dinlere örnek olarak verilebilinir.

  İnsanligin İlk Dîni Hangi Dindir?

  İnsanligin ilk dîni, ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem Aleyhisselâm'a gönderilen ve Allah'in bir oldugu inancina dayanan Tevhid dînidir. Sosyolojik arastirmalar da insanligin ilk dîninin tevhid dîni oldugunu isbatlar mahiyettedir. Nitekim dinler tarihi arastirmacisi ve sosyolog Schmidt, yeryüzünde en ilkel insan cemiyeti olan Pigmeler üzerinde yaptigi arastirmalar sonucu, bunlarda "tek tanri inanci"nin oldugunu ortaya koymustur. Schmidt'in bu tesbitleri, Durkheim'in, insanligin ilk dininin totemizm oldugu yolundaki iddialarini çürütmüs, bu konudaki yaygin Batili kanâatleri yikmistir.
   


Sayfayı Paylaş