Dinlenemeyen cep telefonuTübitak Milcep

Konusu 'Akıllı Telefonlar' forumundadır ve pult tarafından 15 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. pult Well-Known Member


  [​IMG]


  Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) mühendislerinin geliştirdiği Milcep, ilk kez CeBIT’te tüketici karşısına çıktı. GSM ağları kullanılarak yapılan görüşmelerin üçüncü şahıs veya kurumlarca dinlenmesinin önüne geçmek amacıyla geliştirilen model, ses ve verileri mobil telefon ve baz istasyonu arasında değil, sürecin en başında, yani telefonun kendisinde şifreleyerek karşıya gönderiyor.


  İlk teslimatın bu ay sonunda yapılacağını açıklayan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, “Milcep” adı verilen kriptolu mobil telefonun tasarımının Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nce yapıldığı belirtti. İkinci partiyi aralık ayında teslim etmeyi planlayan TÜBİTAK, kalan kısmı da 2009 Ocak ayında teslim edecek. Ayrıca yurtdışında üretilen benzerlerinden çok daha ucuza mal olacak olan kriptolu cep telefonları, Tübitak’ın başarılı çalışmalarına aralıksız devam ettiğinin de bir göstergesi durumund

  Tübitak'ın geliştirdiği kriptolu cep telefonu Milcep, GSM 900/1800 ve 1900 standartlarını destekliyor ve NATO SCP (Secure Communications Interoperability Protocol) tabanlı cihazlarla uyumlu. Stanby bekleme süresi 1.440 dakika olan Tübitak Milcep cep telefonunun kriptolu konuşma süresi ise 60 dakika civarında.
   


Sayfayı Paylaş