Dinimizin Sakınmamızı İstedigi Davranışlar Nelerdir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İslam dininin yapılmasını istemediği davranışlar;

  1- Yalan Söylemek ve Hile Yapmak
  Dinimiz kişiye ve topluma zararlı olan tutum ve davranışlara elbette izin vermez. Allah, insanları yalandan kaçınmaya ve doğru olmaya çağırır.

  2- Gıybet ve İftira
  Gıybet, bir kimsenin yüzüne karşı söylendiğinde üzüleceği eksiklerini ve hatalarını arkasından konuşmaktır. Dinimizde, başkalarının gıybetini yapmak kusurunu aramak yasaklanmıştır.

  3- Hırsızlık
  Hırsızlık, sözlükte kendine ait olmayan bir şeyi çalıp, kendine mal etme işi" di ye tanımlanmaktadır. İslamiyet, her ne şekilde olursa olsun, bir kimsenin başkasına ait mala el uzatmasını yasaklamıştır.

  4- Kıskançlık (Haset)
  Kıskançlık yani haset, bir arkadaşımızın veya başkalarının başarılarını çekememektir. Onların yaptıkları, başardıkları işler karşısında eziklik duymaktır.

  5- Alay Etmek
  İstihza yani alay etmek, bir insanı hor görmedir yahut bir insanla söz, yazı veya hareketle eğlenme, onu aşağılama demektir .Alay etmek, İslam hoş görmediği davranışlardandır.

  6- Büyüklenmek (Kibir)
  Kibir, kelime olarak büyüklük, büyük olma, kibirlenme, büyüklük taslama ve kendini başkalarından üstün tutma gibi anlamlara gelir. Kibir, İslam'da kötü huyların başında gelir.

  7- Kötü Zanda Bulunmak
  insanlar, kusursuz değildir. Bazen en yakın dostumuz bile, bize karşı kırıcı ve incitici davranışlarda bulunabilir. Ancak bu gibi olayları büyütüp o dostumuz hakkın da kötü zanda bulunmamız, dostluk bağlarını koparabilir.

  8- Başkalarının Kusurlarını Araştırmak
  İslam, Özel hayatın gizliliğine saygı duyar. Onun açığa vurulmasına karşı çıkar. Özel hayatın gizliliğinin korunmasından yanadır.

  9- Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım
  Her insan, içinde yaşadığı toplumun üyesidir. Her birey, üyesi olduğu toplumun yerleşik düzenine uymalıdır.
   


Sayfayı Paylaş