Dinimizde Akraba Evliliği İle İlgili Bilgi

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 4 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Bismillahirrahmanirrahim

  Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

  “Analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kızkardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, eşlerinizin anaları, kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı. Eğer onlarla (nikâhlanıp da) henüz birleşmemişseniz kızlarını almanızda size bir mahzur yoktur. Kendi sulbünüzden olan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi birden almak da size haram kılındı; ancak geçen geçmiştir. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (Savaş esiri olarak) sahip olduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı. Allah\'ın size emri budur. Bunlardan başkasını, namuslu olmak ve zina etmemek üzere mallarınızla (mehirlerini vererek) istemeniz size helâl kılındı…”

  Dinimiz yakın akrabalar arasında bir evliliği kesin bir şekilde yasaklamıştır. İster kan veya süt bağıyla olsun, bir kimse anne-babasının annesi, annesi, kızı, kız kardeşi, teyzesi, halası, kardeşlerinin kız çocukları (yiğen), kayınvalidesi ile evlenemez.

  Fakat bunlara nispetleuzak akraba kabul edilen dayı, amca, hala, teyze çocukları arasında bir nikâh caizdir. Nitekim Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz kızı Fatıma’yı, yiğeni Hz.Ali ile evlendirmiş, kendisi de halasının kızı Hz.Zeynep Validemizle evlenmişlerdir.

  Dinimizde evlenmeyi yasak hale getiren akrabalık, yakın akrabalık, sıhrî akrabalık ve süt akrabalığı yoluyla olur.

  a- Yakın akrabalar:Bir kişi yakın akrabalarından anne ve nineleri, kendi kızı ve torunları, kardeşleri ve kardeşlerinin kızları ile torunları, halası ve teyzesiyle evlenemez.

  b- Sıhrî akrabalar:Bir kişi nikahladığı kadının annesi ve nineleriyle ebediyen evlenemez. Kendisiyle gerdeğe girdiği eşinin kızı ve torunları da aynıdır. Babası ve dedesinin eşleriyle, oğlunun ve torunlarının eşleri de kendisine ebediyen haramdır.

  c- Süt akrabalığı:Bir şahsın, iki yaşına kadar sütünü emdiği kadınla o kadının eşi, çocukları ve emzirdiği diğer çocukları kendine süt yönünden akraba olurlar. Bazı istisnaları olmakla birlikte bir Müslüman, yakın akrabalık sebebiyle evlenemeyeceği kadınlarla süt akrabalığı sebebiyle de evlenemez. Mesela bir kişi, sütannesi, süt teyzesi, süt halası ve sütkardeşiyle evlenemez.

  Bunlar dışında kalan akrabalarıyla evlenmesinde dinî yönden bir sakınca yoktur.

  İlgili ayetler şöyledir:

  “Babalarınızın nikâhladığı kadınları nikâhlamayın. Geçmişte olan oldu. O çirkin, çok iğrenç ve pek kötü bir yoldur!

  Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşinizin kızları, kız kardeşinizin kızları, sizi emzirmiş olan analarınız, sütkız kardeşleriniz, karılarınızın anaları, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz karılarınızın yanınızda bulunan kızları size haram kılınmıştır. Gerdeğe girmeden ayrıldığınız kadınların kızları ile evlenmenizin günahı yoktur. Kendi soyunuzdan olan oğullarınızın eşleri ile iki kız kardeşi birlikte nikâhınız altında bulundurmanız da haram kılınmıştır. Geçmişte olan oldu. Allah’ın bağışlaması çok ikramı boldur.

  Kocalı kadınlar da haramdır; (savaş esiri olarak alıp) sahip olduklarınız başka. Bu, Allah’ın size yazdığıdır. Bunlar dışında kalanlar ise namuslu yaşamanız ve zinadan kaçınmanız şartıyla size helaldir. Bunlardan hangilerinden nikâh ile yararlanırsanız mehirlerini belirlediğiniz miktarda verin. Mehri belirledikten sonra gönül rızası ile başka bir şekilde uyuşmanızın bir günahı yoktur. Allah bilir, doğru karar verir.”(Nisa, 4/22-24)
   


Sayfayı Paylaş