Dinamometre Nedir, Dinamometre Ne İşe Yarar

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Dinamometre Nedir, Dinamometre Ne İşe Yarar
  Dinamometre kuvvet ölçen alet. Cisimlere bir kuvvet tatbik edilince esnekliklerine bağlı olarak şekil değişikliği gösterirler. Bu şekil değişikliği, tatbik edilen kuvvetle doğru orantılıdır. Bundan faydalanılarak esnekliği fazla olan cisimler, kuvvet ölçücü olarak kullanılırlar.
   


 2. Misafir Guest

  Dinamometre , güç ölçen cihaza verilen ad , kendimizde bir dinamometre yapabiliriz .

  Dinamometre en çok , bir elektrik motorunun veya bir araba motorunun beygir gücünü ölçmede kullanılır Döner parçaya tatbik edilen burma kuvveti ( moment ) ile açısal hızın çarpımı , kuvveti verir Güç ölçen dinamometrelerden en yaygın kullanılanı , esnek bir metal halkadan oluşur Bu halkayı sıkıştıracak şekilde bir güç yüklendiğinde halka burulur ve burulma miktarına göre güç ölçülür Cismin uyguladığı güç ne civarı büyükse yay o civarı gerilir Dinamometrede ölçülen değerler , Newton birimiyle gösterilir.

  Dinamometrenin yapısında esnek yay bulunur . üstünde ise ölçeklendirilmiş bir gösterge vardır . tatbik edilen kuvvetin büyüklüğüne göre yay gerilir ve güç değeri gösterge üstünde okunur . Cisimlerin kuvvetlerini ölçmede kullanılır .

  Dinamometrede ölçülen değerler , Newton birimiyle ( N ) gösterilir . ( bir Newton = 1/9 , 81 kilogram )
   

Sayfayı Paylaş