Dilin insan ve toplum hayatındaki yeri ve önemi özet

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 6 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Bir dili konuşan toplumun yiyecek içeceğiyle, mutfağıyla ilgili sözcükler o toplumun beslenme düzenini gösterdiği gibi bu düzendeki yabancı etkilere de ışık tutar. Halk ağızlarındaki bulgur, dövme, bazlama, közleme, tarhana gibi binlerce ad, halkın maddi kültürünü aydınlatır. Balkan ülkelerinin dillerinde görülen sarma, pogaçe (poğaça) gibi Türk yemek adları da Türklerin bu ülkelerdeki etkisinin tanığıdır. Aynı biçimde, bizde, özellikle son yıllarda rastlanan tost, pizza, kanape, krem karamel gibi yemek düzenimize giren ve dil açısından aydınların hoşgörüsüne dayanarak yerleşen öğelerde yabancı ulusların yaşayışları ve yiyecek-içeceklerini ilgilendiren gelenek ve kavramların bize sokulmalarının belirtisidir.

  Tarihî kurumları da söz hazinesinden izlemek kolaydır; yeniçeri, sipahi, timar, öşür... gibi Osmanlı kurumları, yaşmak, ferace, kaftan, kavuk gibi yiyecekler bu arada sayılabilir.

  * Dil, insanlar arasında anlaşmayı, iletişimi sağlayan araçtır.
  * Aynı dili konuşan insan toplulukları, ortak kültür değerlerini paylaşırlar.
  * Dil, kültürün taşıyıcısıdır ve kültür alanında manevî birlik oluşturur.
  * Dil; toplumda dayanışmayı ve beraberliği, o toplumun tarihsel süreç içinde kendini var etmesini, korumasını sağlar.
  * Dil, bireysel kullanım içinde daha güzel ve etkili anlatım olanaklarını göstererek toplumun bireylerinin düşünsel ve kültürel gelişimine katkıda bulunur.
  * Dil; günlük kullanımda basit, kolay ve anlaşılır ifadelere yönelirken daha karmaşık anlatımı gerektiren alanlarda -bilim, felsefe ve edebiyat eserlerinde- insanın gelişimine, bilgi birikimine paralel olarak daha da gelişir.
  * Dil, farklı metinlerde farklı amaçlara hizmet ettiğinden, birbirinden ayrı kullanımıyla canlı ve gelişen bir yapı olduğunu hissettirir.
  * Bilim dili; terimlerden, nesnel ifadelerden, kesinlikten yararlanır.
   


Sayfayı Paylaş