Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri Kompozisyon

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Dili İyi Bilmenin ve Kullanmanın Bize Getirdikleri Kompozisyon
  Duygu ve düşüncelerimizi, ifade etmek istediklerimizi karşımızdakilere, konuşarak iletiriz. İfadelerimiz ne kadar anlaşılır ve duru olursa, anlamı ve etkisi o kadar fazla olur.

  Hangi dilde konuşacak olursak olalım, günlük hayatta kullanılan kelime ve cümlelerin sayısı üç, beş farkla hemen hemen aynı seviyedelerdir. Dile hâkim olma, onu etkili bir şekilde kullanma seviyesini, kişinin eğitimi, hitap şekli ve kurduğu kelime zenginlikleri belirler. Genel kültür seviyesi ne kadar yükselirse, dili etkili kullanabilme de o derece üst seviyelerde olur. Gramer bilgisi, ses vurguları, tonlama dili, dili etkili bir şekilde kullanabilmenin temel araçlarındandır.

  Konuştuğumuz dilin, anlatılan konuları kapsaması, duru ve berrak olması, ses tonlamalarının yerinde yapılması, ifadeleri daha anlaşılır hale getirerek, etkisini güçlü hale getirir. Konuştuğu dile hâkim, onu gerektiği şekilde bilen ve kullananlar, başkalarınca itibar ve saygınlık gösterilen kişilerdir. İfade ve dil zenginlikleri ile, karşılarındakileri olumlu yönde etkilerler. Dil zenginlikleri, onlara manevi olarak zengin bir değer kazandırmış olur. Toplumda he zaman için söz söyleme, ifade etme fırsatı verilirler. Fikirleri ve sözleri her zaman için değerlidir.turkeyarena.net Dil ve ifadelerin çeşitli olması, her zaman için, bir saygınlık ölçütü olarak değerlendirilir.
   


 2. Misafir Guest

  ben kelimeyle ilgili kompozisyon istiyorum yardımcı olurmusunuz
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  Kelime ile ilgili kompozisyon için yukarıdaki yazıdan ve aşağıdaki linkten faydalanarak kendin bişeyler oluşturabilirsin...

  Dil ve Kültür İle İlgili Kompozisyon
   

Sayfayı Paylaş