Dilekçe Nasıl Yazılır Kısaca

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kısaca Dilekçe nasıl yazılır
  Dilekçe Nasıl Yazılır Kısaca, dilekçe yazmak nasıl yazılır, ad soyad dilekçe nasıl yazılır, dilekçe yazmak nasıl yapılır, ad soyad dilekçe yazmak kisaca, dilekçe resmi, dilekçe yazmak sözü kısaca, dilekçe örnek kisaca, özet dilekçe nedir nasıl yazılır

  Dilekçe yazmak hayatımızın bazı bölümlerindekarşılaşılan ve gerektiğinde yazmamızı gerektiren mühim birayrıntıdır. Her insan dilekçeyazmanın ayrıntılarınıbilmeklemükelleftir.

  Dilekçe Yazmanın Kuralları

  - Sorun hangi kurumu ilgilendiriyorsa dilekçeye ona hitap edilerek başlanmalıdır. Nesnel olunmalıdır. Hiyerarşik düzene dikkat edilmelidir. Yer ve tarih belirtilmelidir. Çizgisiz beyaz kâğıt kullanılmalıdır. Kâğıdın arka yüzüne geçilmemeli, çok gerekliyse ikinci kâğıt kullanılmalıdır.
  - Bilgisayarla ya da daktiloyla yazılmalı; elyazısı kullanılması halinde yazının kitap harfleriyle açık ve okunaklı olmasına özen gösterilmelidir. Ciddi, resmi, saygılı bir dil ve üslup kullanılmalıdır. İstenen şey yasalara uygun olmalı; yasal çerçeve kesinlikle aşılmamalıdır.
  - Bir şikâyet söz konusuysa sorun mutlaka belgelere ve tanıklara dayandırılarakaçıklanmalıdır. Sorun/durum ya da dilek kısa ve açık olarak ifade edilmelidir.
  - Gereksiz ayrıntılara ve kişiselliğe yer verilmemelidir. Dalkavukluğa ve yalvarmacılığaaslayerverilmemelidir. Doğru, düzgün, özenli ve temiz bir Türkçeyle yazılmalıdır.
  - Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir. Dilekçe mutlaka imzalanmalıdır.
  - Dilekçe sahibi, adını ve açık adresini belirtmelidir.
  - Dilekçeye eklenecek ek belgeler yazının sonunda ekler başlığı altında maddeler halinde sıralanmalıdır.
  - Bir konuda üst makamın bilgilendirilmesi amaçlanmışsa ....durumu bilgilerinize saygılarımla arz ederim; üst makamın bir sorunu çözmesi ya da bir işlemi başlatması isteniyorsa gereğini saygılarımla arz ederim, yapılacak bir işlem için izin isteniyorsa izninizi saygılarımla arz ederim gibi saygı ifadeleriyle son bulmalıdır.
  - Genel kısaltmalar dışında kısaltma kullanılmaz.
  - Dilekçe yalnızca makamlara hitaben yazılır; kişilere hitaben dilekçe yazılmaz. Üst makam alt makamdan isterken rica eder, alt makam ise üst makamdan isterken arz eder.

  Vatandaşlar yalnızca arz eder.
   


Sayfayı Paylaş