Dijital Terazi Nasıl Çalışır?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 3 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Arkadaşlar Aranızda Dijital Terazilerin Nasıl Çalıştığını Bilen Warmı?? (Hoca Çok Kazık Sordu Yha) :)
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  [​IMG]

  Dijital Teraziler Nasıl Çalışır?

  Dijital teraziler elektrik akımı kontrol edilerek yapılan basit elektrik devrelerinden oluşur. Yine ilköğretimde okuduğunuz, devreden geçecek akımı kontrol eden reosta ve iki cam levhadan oluşurlar. Dijital terazinin üzerine koyacağınız kütle reostayı hareket ettirir ve üzerinden geçecek akımı ayarlar. Farklı uclar bağlanmış cam levhalar bu akımla yüklenir. Cam levhaların arasına konulan poliüretan maddeyi meydana getiren moleküller camın elektrik yüküne göre dizilirler ve parıldama yaparlar. Bu parıldamayı biz rakamlar olarak görürüz.

  Banyolarımızda kullanılan analog terazilerde ise metallerin esnekliğinden yararlanılır. Yay şeklinde sarılan ve ucu sayıları gösterecek şekilde tutturulmuş bir ibreden oluşur. Üzerine koyduğunuz kütlenin büyüklük ya da küçüklüğüne göre yay esner bu da ibreyi hareket ettirir. Böylece kütlenin değerini ölçebiliriz.
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  Loadcell lerin Çalışma Prensibi

  Loadcell kısaca yük hücresi demektir. Amacı Basınç ağırlık tork gibi kuvvetleri algılamaktır. Prensibinin temelinde strain gage vardır. Straingage gerilerek kazanç sağlayan anlamında bir kelimedir. Straingage bir tabaka üzerine yapıştırılırsa ve o tabaka esnetilirse straingage de esner ve bir gerilme olur. Straingage üzerindeki gerilme straingagenin direncini değiştirir.

  [​IMG]

  straingage Şekilde Görüldüğü Gibi Uzun ince bir iletken şeritten yapılmıştır. Bilindiği üzere iletkenlerin boyu uzatılırsa direnci değişmektedir. Burada da straingage bu şekilde çalışmaktadır. Yani straingage esnerse bu şerit de esner ve boyu değişir dolayısı ile iletkenliği değişir.

  Loadcell üzerine çok sağlam bir yapıştırıcı ile bağlanan straingage loadcel esnemesine tam duyarlıdır. Straingage Kendi Başına ölçüm yapmaz. O sadece basınç yada gerilim ile değişen bir direnç tir. Burada weston köprüsü denilen yöntem devreye girmektedir. Şekildeki bağlı dirençler bu şekilde bağlanmıştır. Bu birbirine bağlı dört direncin iki ucuna verilen gerilim diğer ucundan bir sinyal olarak çıkar ve okunabilir bir sinyal elde edilmiş olur. Loadcell e uygulanan kuvvet straingage de değişikliğe neden olur çıkış sinyalini değiştirir . Buda Bizim o uygulanan kuvveti ölçmemiz için gerekli olan sinyal değişikliğidir. Bu sinyal milivolt bazında küçük voltaj değişikliğidir.
   

Sayfayı Paylaş