Dibi Tutmuş Tava ve Tencereler Nasıl Temizlenir?

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Dibi Tutmuş Tava ve Tencereler Nasıl Temizlenir?
  tabanı yanmış tencere ve tavaların temizlenmesi
  dibi tutmuş tava ve tencerelerin temizliği
  yanmış tencereler nasıl temizlenir
  yanmış tavalarr nasıl temizlenir

  Dibi tutan tava ve tencerelerdeki lekeleri temizlemek zordur. Bulaşık makinesi ile ya da elde bulaşık deterjanı ile yıkamak temizlenmesini sağlasa da, tabanına yerleşen lekeleri çıkarmak için bu işlemler çoğu zaman yetersiz kalır.

  Aslında tava ve tencelererinizin tabanına yerleşmiş siyah lekelerden kurtulmanız için yirmi dakikanızı ayırmanız yeterli. Tava ve tencerelerinizin yeni gibi görünmesini sağlamak için ihtiyacınız olan malzemeler de mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz

  Malzemeler:
  • Sirke
  • Su
  • Karbonat
  • Bulaşık süngeri
  Nasıl Yapılır?

  1- Tavanızı ocağın üzerine koyun.

  2- Tavanın dibini tamamen kaplayacak miktarda sirke ilave edin. Üzerine eşit miktarda da su koyun. Üzerine bir yemek kaşığı da karbonat ilave edin.

  3- Ocağı yakın ve içerisindeki karışımı kaynatmaya başlayın. Kaynamayı çabuklaştırmak için üzerini bir kapakla da örtebilirsiniz.

  4- Yaklaşık 15-20 dakika sonra ocağın altını kapatın. Bu işlemin tavanın dibindeki birikintileri yumuşattığını göreceksiniz. Tahta bir kaşık yardımıyla bu birikintileri kazıyın.

  5- Tavada kalan suyu ve birikintileri döktükten sonra, tavanın yüzeyindeki lekeli kalan yerlerin üzerine karbonat dökün.

  6- Bulaşık süngerinin sert yüzeyi ile ovarak kalan lekeleri de çıkartın.
   


Sayfayı Paylaş