DGS'ye ÜÇ kere Girme Sınırı Kaldırıldı...

Konusu 'Sınavlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Dikey Geçiş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı.DGS'ye ÜÇ kere Girme Sınırı Kaldırıldı...

  16 Aralık 2007 Tarihli ve 26732 Sayılı Resmî Gazete

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:

  MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DEVAMLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  MADDE 1 – Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır.

  Programda aldığı derslerden en fazla iki dersten başarısız olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri üçüncü sınıfta almak kaydıyla, üçüncü sınıfa kaydedilirler; iki dersten fazla dersten başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir.

  Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez.

  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

  Dikey geçiş sınavına 3 kez girme sınırı kaldırıldı.

  Hiçbir sınavda giriş sınırı yoktu ve artık DGS de de yok.


  Herkese hayırlı olsun.

  T.C. Resmî Gazete
  MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS
  PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE
  DEVAMLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE
  DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
  DAİR YÖNETMELİK
  MADDE 1 – 19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  "MADDE 9 – Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıflardan eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Ancak öğrencilerin okudukları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi istisnai olarak bir yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır. Programda aldığı derslerden en fazla iki dersten başarısız olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri üçüncü sınıfta almak kaydıyla, üçüncü sınıfa kaydedilirler; iki dersten fazla dersten başarısız olanların ise üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Gerek yabancı dil hazırlık eğitimi ve gerekse Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresinde öğrenciler tüm öğrencilik haklarından aynen yararlanırlar. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM'ce yerleştirilebilirler."
  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.
  MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.
   


 2. manasdest Member

  sınava giriş süreleride değişti mi
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  sınava giriş süreleri derken, sınırsız giriş imkanı tanınmıştır yani üç kere girdin kazanamadın bidaha hakkın yok gibi bi durum ortadan kalkmış.
   
 4. manasdest Member

  benim bahsettiğim mzn olduğun seneden itaberen 5 senede dgs ye girme şartı kalktı mı?kılauza baktım bir bilgi göremedim.yrdmeerseniz sevinim hayırlı bayramlar.
   
 5. ot-gu Genel Sorumlu

  mezun olduktan tamam yeter artık pes ettim diyene kadar girebilirsin, yasa onu söylüyor ;)
   

Sayfayı Paylaş