Dezenfeksiyon ne demektir kısaca

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 24 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Dezenfeksiyon nedir kısaca

  Ortamın hijyen açısından temiz hale getirilmesi için suyun sıcak ya da soğuk ve duruma göre kimyasallar ve deterjan gibi maddelerin uygulanmasını işlemine dezenfekte etmek yada dezenfeksiyon denir. Burada amaç ortam da var olan gözle göremediğimiz bakteri ve mikropların ölmesini sağlamak ve ortamı temizlemektir.

  Dezenfeksiyon ya da dezenfektasyon: Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Bu amaçla kullanılan kimyasal maddelere dezenfektan denir. Dezenfeksiyon sterilizasyon demek değildir. Sterilizasyon cansız ortamdaki patojen olan ya da olmayan tüm mikroorganizmaların yok edilmesidir. Sağlıklı olduğu halde mikrop taşıyanların çokluğu ve bulaşıcı hastalıkların belirsiz biçimlerinin sıklığı nedeniyle dezenfeksiyonun etkisi kısıtlıdır. Dezenfeksiyon özellikle dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlar.

  Dezenfektanların etki biçimi, ışık, ateş ve kostikler (sönmemiş kireç) gibi fiziksel ya da mekaniktir. Ancak yaygın dezenfektanlar, kimyasal maddelerdir. Bunlar üç değişik biçimde kullanılabilir.

  - Gaz halde (formol buharı,klor, kükürt dioksit, etilen oksit)
  - Sıvı halde (fenol, krezilol, klorofenol, bakır sülfat, demir sülfat, demir permanganat, oksijenli su, tentürdiyot)
  - Katı ya da kıvamlısıvı halde (Kireç, kalsiyum klorür, trioksimetilen)

  Dezenfektanlar genel olarak kuvvetli zehirlerdir; bu yüzden ancak belirli koşullarda uygulanır. Dezenfekte edilen ürünler; doğrudan insan tarafından tüketilecek ya da kullanılacaksa dezenfektan artıklarının denetlenmesi gerekir.

  Kaynak: Wikizero ve Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş