Devrent Deresi Türküsünün Hikayesi

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Devrent Deresi Türkü ve Hikayesi

  Türkümüzün hikayesi Buldan’ın ”Devrent Deresi” denilen mahallinde vuku bulmuştur.Cumhuriyet Türkiye’sinin 1933 yılları...Otomobil, tren yok.Alaşehir tarafından gelip Denizli taraflarına geçecek kervanların , yolcuların uğrak yeriydi Devrent Deresi.Mutlaka geçilmesi gereken tek geçitti.

  12,13 Şubat tarihlerinde Denizli Gölemezli Köyü’nden Musa, Süleyman develerine buğday ve arpa yükleyerek Sarı Göl’e satmak için yola çıkarlar.Yüklerini boşalttıktan sonra aynı yoldan geriye hareket ederler.Kara kışın ortasında karlı, fırtınalı bir gündür.

  Devrent Deresi’ne gelmeden önce yolda köylülerle karşılaşırlar.”Kar çok yağıyor, boğazdan geçemezsiniz” uyarılarına aldırmazlar, yola devam ederler.Boğaza iyice yaklaştıklarında tipi şiddetini arttırır.Devlerin ayakları tutmaz, kaymaya başlar.Kervancılar da develerle birlikte uçuruma yuvarlanırlar.Kar ve tipiden korunacak yer bulamazlar.Soğuktan donup ölürler.

  Ertesi gün Devrent Deresi’nden geçmekte olanlar Musa ve arkadaşlarının cesetlerini görür ve köye haber veririler.

  Bu acı olaya Ayşe ve Fatma adlı kızlar bir ağıt yakarlar.Bu ağıtın sözleri gönülden gönüle, dilden dile , telden tele gezerek halk arasında yaygınlaşır.

  Devrent Deresini duman bürüdü of of

  Yedi develiyem Musam yürüdü

  Musamın ciğeri mosmor oldu çürüdü

  Ağlasın ağlasın anam ağlasın

  Devrent Deresi’ne çıvgınlar esti

  Elimi kolumu poyrazlar kesti

  Feleğin bize böyle mi kastı

  Devrent Dereleri dar geldi bana

  Vadesiz ölümler zor geldi bana
   


Sayfayı Paylaş