Devrent Deresi Türküsünün Hikayesi

Konusu 'Türküler ve Hikayeleri' forumundadır ve Emel tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Emel Well-Known Member


  Devrent Deresi Türküsünün Öyküsü Hikayesi
  Kısaca Devrent Deresi Türküsünün Hikayesi Sözleri ve Yöresi

  Bu türküye konu olan olay, 12 Şubat 1933 yılında bugünkü Buldan-Derbent barajının dolgusu yapılan "Derbent deresi" denilen yerde meydana gelmiştir.

  Malüm 1933 yıllarında Türkiye'de her beldeye araba, tren gibi ulaşım araçları henüz girmemişti. O yıllarda Buldan'ın Derbent Köyü, Alaşehir ve Sarıgöl taraflarından gelip, Sarayköy ve Denizli taraflarına geçmekte olan kervancıların uğrak yeriydi. Kervanlar Derbent boğazını görmeden geçemezlerdi. Zaten en kısa ve tek geçit burasıydı.

  12, 13 Şubat tarihlerinden önce, Denizli'nin Gölemezli köyünden Deveci (Kervancıbaşı) Kuru Ali'nin Musa adındaki kişi, Meneviş'in Veli ve Süleyman adlarındaki kişileri de yanlarına alarak, Sarayköy'den develerine buğday ve arpa yükleyip Sarıgöl'de boşalttıktan, sattıktan sonra tekrar aynı yoldan Sarayköy'e doğru hareket ederler. Mevsim ise kış, karlı fırtınalı tipili bir gün...

  Kervancılar tam Derbent deresi denilen yere gelmeden, önceleri Buldan ilçesine bağlı, sonra Sarıgöl'e bağlanan Baharlar köylüleri ile karşılaşırlar. Köylüler kervancılara "kar çok yağıyor, Derbent boğazından geçemezsiniz" diyerek döndürmek isterler. Onlar da "hayır gideriz" diyerek yola devam ederler. Derbent boğazına iyice yaklaştıklarında kar, boran, tipi şiddetini artırır. Develerin ayakları tutmaz, kaymaya başlar. Köylülerin aklına gelen devecilerin başına gelir ve develerle birlikte uçuruma yuvarlanırlar. Musa, Veli ve Süleyman önce develerini sonra da kendilerini kurtarmak isterlerken vakit bir hayli geçmiş gece olmuştur. Kar ve tipiden, soğuktan korunacak yer bulup, develerini de kurtaramadan soğuktan dönüp ölmüşlerdir.

  Olayın ertesi günü oradan geçmekte olan Kula'lı ayakkabı yolcusu uzaktan bunların ölüsünü görür, Derbent köyüne haber verir. Köye 4-5 Km. uzaklıkta bulunan "Derbent boğazına" gelen köylüler küreklerle karları aça aça cesetleri bulurlar. Devenin birisinin ayağı kırılmış ,diğerleri ise sağlamdır. Musa, Veli ve Süleyman'ın etrafında kargalar uçuşmaktadır...

  Kervancıların cesetleri önce Derbent köyüne getirilir. Kimlikleri ve Gölemezli köyünden oldukları iyice anlaşılınca, köylerine götürülerek cesetler ailelerine teslim edilir.

  Bu acı olay üzerine Denizli-Buldan ilçesine bağlı Derbent köyünden Ayşe ve Fatı adlarındaki kişiler hemen bir ağıt yakarlar. Bu ağıtın sözleri de gün geçtikçe dilden dile, telden tele gezip dolaştıkça halk arasında yaygınlaşır. Herkes tarafından yıllardan beri söylenip durur.

  Dervent deresine duman bürüdü
  Yedi deveyinen Musa yürüdü
  Musa’nın ciğeri mosmor oldu çürüdü
  Devrent dereleri dar geldi bana
  Vadesiz ölümler zor geldi bana
  Devrent deresinde cıvgınlar esti
  Elimi kolumu poyrazlar kesti
  Feleğin bizlere bu mudur kastı
  Ağlasın ağlasın anam ağlasın
  Tülü mayaları Dudu bağlasın
  Devrent deresinden biz de geçelim
  Sılaya varmaya yollar açalım
  Deve kirasından biz vazgeçelim
  Yıkıldı develerim kaldıramadım
  Tutuldu dillerim söyleyemedim
  Devrent deresinde üç yiğit buydu
  Musamın gözünü kargalar oydu
  Musamın öldüğün anası duydu
  Ağlasın ağlasın anam ağlasın
  Ötkün tüllerimi duda bağlasın
  Evimizin önünde bir dönüm avlı
  Avlının içinde kıratım bağlı
  Musamı sorarsan bir evin oğlu
  Yanmadık mı kaldı bu yiğitlere
  Cennet mekan olsun bu şehitlere
  Devrent deresinde kar bulamadım
  Yıkıldı devemi kaldıramadım
  Kalmışım ben tufanda kurtulamadım
  Yatırdım devemi kaldıramadım
  Tecellim böyleymiş ben bilemedim
   


Sayfayı Paylaş