Dev deniz canlıları bulundu......

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ŞEHİT tarafından 1 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. ŞEHİT Guest


  Deniz yüzeyinin en az 1000 metre dibinde, yemek tabağı büyüklüğünde deniz örümceklerinden devasa kabuklulara kadar deniz canlıları bulundu. Ağırlıkları 30 kilograma kadar çıkan bu canlıların yüzde 25’i henüz bilinmiyor.
  Antarktika sularında seyreden üç araştırma gemisi, deniz yüzeyinin en az 1000 metre altında yaptığı araştırmalarda yemek tabağı büyüklüğünde deniz örümceği ve 6 metre uzunluğunda dokunaçları olan pelteleşmiş balıklar buldu.

  Araştırmaya öncülük eden Aurora Australis gemisinde görevli bilim adamı Martin Riddle, büyüklüğün Antarktika sularında çok sık görülen bir durum olduğunu ifade ederek, gezileri sırasında büyük kurtlar ve devasa kabuklular da topladıklarını söyledi.

  Riddle, bazı bölgelerin her santimetresinin canlılarla dolu olduğunu, bazı yerlerde ise buzdağlarının sürtünmesi nedeniyle derin yarıklar ve oyuklar oluştuğunu kaydetti.

  [​IMG]
  Avustralya Antarktika Bürosu tarafından düzenlenen geziye katılan bilim adamları, Antarktika sularında çevresel değişiminin etkilerini, atmosferdeki karbondioksit seviyesinin artmasına bağlı olarak okyanus asitlenmesinin deniz organizmalarının büyümesini zorlaştırmasını anlamayı hedefliyor.
  [​IMG]
  Bilinmeyen deniz canlıları, şu anda Aurora Australis, Fransız L’Astrolabe ve Japon Umitaka Maru gemilerinin güvertelerinde, Avustralya’nın Tazmanya adasına bulunuyor.
  [​IMG]
  Bazı canlıların deniz yüzeyinin 200 ila 1400 metre altında bulunduğu ve ağırlıklarının 30 kilograma kadar çıktığı, yüzde 25’ininse daha önce bilinmediği kaydediliyor ve hangi türlerin Antarktika çevresine uyum sağladığı anlaşılmaya çalışıyor.
  [​IMG]
  Canlıların türünün tespit edilebilmesi için doku örnekleri ve DNA şifreleri dünyadaki üniversiteler ve müzelere gönderilecek.

  __________________
  [​IMG]
   


 2. SHaDe_19 Well-Known Member

  Ellerine sağlık dostum
   
 3. seckinyd Well-Known Member

  tuhaf, enteressan, garip paylaşım için teşekkürler :D:D
   
 4. Pelin Super Moderator

  çok ilginçç,,,emegine sağlıkk
   

Sayfayı Paylaş