Deri Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Beyaz deri koltuktan tükenmez kalem lekelerini nasıl çıkartabiliriz?

  Tükenmez kalem lekesi gibi durumlarda önemli nokta deri iyice lekeyi emmeden temizlemektir. Bunun için kullanılacak en etkili yöntemlerden birisi Arap sabunu ile silmektir. Hem koltuğunuza zarar vermez hem de ellerinize. Bir diğer yöntem ise limon kolonyası ile silmektir. Limon kolonyanız yoksa bir limonun suyunu nemli bir beze sıkıp lekeyi silmeyi deneyiniz. Eğer leke sabitlenmemişse yani üzerinden zaman geçmemişse Arap sabunu ve limon kolonyası birebirdir. Aseton veya alkol de kullanabilirsiniz ama derinin kendine has bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın aşınması deri koltuğunuzda zamanla çatlamalara yol açabilir. Bu yüzden aseton kullandıktan sonra deri koltuğunuzu vazelinle silmeniz bunu önleyecektir.

  Deri koltuktaki mürekkep lekeleri için;

  • Ayrıca eczanelerden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekenin üzerine döküp on beş dakika bekletin daha sonra temiz bir bezle siliniz. Gözlerinize inanamayacaksınız.
  • Bunların hiçbirini bulamazsanız yarim bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez ile lekeyi silin. Bu yöntemde işe yarar üstelik koltuğunuza hiç zarar vermez.
  • Bir diğer yöntemde deterjanlı bez ile lekeyi iyice silip yumuşattıktan sonra saç spreyi sıkarak diş fırçasına bir miktar diş macunu da koyarak fırçalamaktır. Biraz beklenir ve pamuk yardımıyla silinir.
  • Alkol veya çamaşır suyunu bir beze dökün. Lekeli bölgeyi bu bezle kuvvetli bir şekilde ovalayın. Arkasından temiz suyla güzelce durulamayı ihmal etmeyin ki eşyanız zarar görmesin.

  Lekeye kimyasal uyguladığımızdan dolayı, derinin yüzeyinde parlaklık kaybı oluşabilir. Deri koltuklar temizlendikten sonra derinin tabiatında bulunan yağ miktarı azalabilir. Bunun mutlaka yeniden iade edilmesi gerekir. Bu da bu iş için özel olarak üretilmiş deri yağlayıcı ürünlerle verilir. Temin edilemezse az miktarda vazelin yada cilt kremi uygulanabilir. Aksi taktirde koltuklarımız temizlense bile kuruyan deride çatlamalar meydana gelir. Ama bununda ölçüsünü kaçırmamak lazımdır. Yağlayıcının fazlası hem derinin erken kirlenmesini hem de fazla yumuşayıp şekil bozukluklarına neden olmasına neden olur.

   


Sayfayı Paylaş