Deri Kıyafetler Nasıl Temizlenir

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Deri Kıyafetlerin Temizliği ve Bakımı

  Yüksek meblağlar ödediğimiz deri kıyafetleri aldığımız günkü gibi temiz kalması için deri kıyafetlerin nasıl temizlendiği ve saklandığı konusunda bilgi sahibi olmamız gerekir. Bu yazımızda deri kıyafetler nasıl temizlenir? Ve deri kıyafetler nasıl saklanır? Bu soruların cevaplarını vereceğiz.

  Deri kıyafetlerin temizlenmesi dediğimizde normal düz zig denilen derinin temizlenmesi için pamuğa bir parça sade vazelin sürerek gayet güzel temizleyebiliriz. Derinin kullanımı kolaydır. Kolay kolayda kirlenmez. Bunu kuru temizlemeye yada yıkamaya hiç gerek yoktur. Yıkanmamalıdır da zaten. Islak nemli bir bezle silinebilir ama makineye atıp bu tip uygulamalar kesinlikle önerilmez.

  Normal deri kıyafetler yani zig deri kıyafetler vazelin ve pamuk yardımıyla temizlenebilir. Kuru temizlemeye gerek olmadığı gibi makineye atılıp yıkama tamamen yanlış bir hareket olur.

  Beyaz deri ceketler yine vazelin veya el kremiyle temizlemek mümkündür. Bildiğimiz el kremleri deri ceketlerin temizliğinde en güzel yöntemdir.

  Deri kıyafetler nasıl saklanmalı?

  Deri kıyafetin saklanması normal diğer giysiler gibi dolaba asılarak saklanır. Deriyi bütün sezon giydikten sonra sezon sonunda tekrar giyilmek üzere asmak istediğimizde deri kıyafeti normal deriyi vazelinle pamuk parçası ile güzel her tarafını silerek bu vazelini yedirip astığınızda bir sene sonra yepyeni bir ceket giymiş olursunuz. O vazelin deriyi besler. Görüldüğü gibi derinin bakımı çok kolaydır.

  Deri kıyafetin bakımı için özel bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Derinin özelliği de budur fazla bakıma gerek duyulmadığı için kullanışlıdır. Temizlenmesi için de yukarıda anlatıldığı gibi ufak bir pamuk parçasına vazelin yada krem sürerek gayet güzel temizlenebilir. Deri ceket parlatılmaz. Ayakkabılar boyanır ve parlatılır.

  Örneğin deri ceket yağmurda ıslanırsa yağmurdan deri cekete hiçbir şey olmaz. Çok sıcak sobanın yanına değil normal bir yere bıraktığınızda astığınızda deri kendi kendine kurur.

  Naftalin kullanmayı gerektirmez. Naftalin kürklü derilerde kullanım gerektirebilir. Normal deride kullanılmasına gerek yoktur.

  Deriyi özel olarak havalandırmanıza hiç gerek yoktur. Normal hava alan bir dolaba koyup saklayabilirsiniz. Bu anlatılanlara dikkat ederseniz deri ceket veya kıyafetinizi çok uzun yıllar giyebilirsiniz.

  Deri kıyafet giyerken en çok dikkat etmemiz gereken deriyi bir yere takmamaktır.
   


Sayfayı Paylaş