Deri döşemelerde dikkat edilecek nokta...

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Soru: Otomobilimde açık renk deri döşeme var, geçenlerde eşimin oturduğu ön yolcu koltuğunun sırt dayanan bölgesinin siyahlandığını gördüm. Bu çıkar mı?

  Biz de size "Eşinizin siyah bir deri ceketi veya montu var mı?" diye soralım. Cevabınız "Var, nereden bildiniz?" olacaktır. Biz size, "O lekeler oluşmadan önce eşinizle yağmurda şemsiyesiz, biraz ıslanmış mıydınız?" diye sormaya devam etsek cevabınızın yine "Evet" olacağından yine %100 eminiz.

  İşte deri döşemeli otomobil kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu:

  Deri giysiler ıslandığında deri koltuklara ve diğer deri döşemelere kendi boyalarını transfer ederler!

  Aynı problemin bir başka versiyonu:

  Jean kumaşlarının da birçoğu ıslandığında deri koltukları ve diğer deri döşemeleri boyarlar!

  Böyle bir olayla karşılaşmamak için ıslak veya nemli jean giysilerle veya deri giysilerle otomobilinize binmeyiniz veya gerekli önlemleri alınız.
  Deri döşemelerin yağmurlu havalarda ıslak giysilerden korunması gereklidir.
  Yine de dalgınlıkla böyle bir boya transferi olayı ile karşılaşırsanız vakit geçirmeden ıslak ve yumuşak bir bezi, tuvalet sabunu ile çok hafif şekilde sabunlayarak, ovalamadan ve bastırmadan bu boyaları silmeye çalışın. Başarılı olduğunuzu görürseniz bezin temiz yerleri ile işleme devam edin. İşlem bittiğinde sadece ıslak ve yumuşak bir bezle sabunlu yüzeyi durulayın, sonra kurulayın. Deri yüzeylere kesinlikle bastırmayın ve ovalamayın.

  Bu durum gözünüzden kaçmış ve lekelenmeyi daha sonra görmüşseniz size en yakın Ziebart'a gelin, sınırlı da olsa Ziebart'ın da yapabileceği bir şeyler olabilir…
   


Sayfayı Paylaş