Deri Çatlakları (Stria)

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 22 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  TurkeyArena

  Deri Çatlakları (Stria)

  Deri çatlakları nedir?
  Hızlı büyüme, gebelik ve hızlı şişmanlama sonrasında derinin altındaki tabakanın yırtılması sonucu gelişen ince çizgilerdir. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur. Strianın diğer adları striae distensae, striae atrophicans, striae rubra (kırmızı mor) and striae albadır (beyaz).

  Deri çatlakları kimlerde görülür?
  Deri çatlakları derinin devamlı bir şekilde gerildiği vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar:
  • Hamile bayanların karın ve göğüslerinde
  • Ergenlik dönemindeki gençlerin kalça ve göğüslerinde
  • Vücut geliştirme yapanların omuzlarında
  • Aşırı kilolu kişilerde
  Deri çatlakları uzun süreli lokal veya sistemik kortizon kullanımına bağlı olarak da gelişebilir. Ayrıca böbrek üstü bezinin aşırı kortizon salgıladığı Cushing Sendromunda kandaki kortizon düzeyi artarak deride çatlaklara neden olur.

  Deri çatlakları nasıl görünür?
  Deri çatlakları oluşmadan evvel deri rengi pembeleşir ve bu aşamada genellikle kaşıntı vardır. Kısa sürede kırmızı mor bir cizgi halini alır (Stria rubra). Zaman içinde bu cizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin hal alır. Genellikle bir kaç cm uzunluğunda 1-10 mm genişliğindedir. Kortizon kullanımı ve Cushing hastalığında daha uzun ve geniş olabilir ve klasik görüldüğü yerlerin dışında yüz gibi alanlarda görülebilir.

  Deri çatlaklarının tedavisi mümkün müdür?
  Deri çatlakları genellikle kozmetik problem oluşturur, fakat nadiren eğer çok yaygınsa kolaylıkla üzerinde ülser ve yara açılabilir. Ergenlikte belirgin olan çatlaklar zamanla gerileyip, tedavi ihtiyacı göstermezler. Deri çatlakları eğer rahatsız ediyorsa aşağıdaki tedaviler denenebilir, ama fazla etkili değildir:
  • Topikal retinoid tedavisi
  • Kimyasal peeling
  • Pulse dye lazer tedavisi
   


Sayfayı Paylaş