Dereotu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Dereotu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Börekotu, Tarhanaotu, Durakotu, Anethum graveolens, Umbelliferae

  Dereotu: Maydanozgillerden iplik biçiminde yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. 30-70 cm yüksekliğinde, iplik şeklinde yaprakları olan ve sarı renkte çiçekler açan güzel kokulu otsu bir bitkidir. Tere Otu olarak da bilinir. İçerisinde sabit ve uçucu yağlar, tanen, pektin, reçine, A ve C vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, kahve asidi, kloren asidi, ferula asidi vardır. Sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

  Dereotunun Faydaları:İştah açar. Vücuda kuvvet verir ve savunma sistemini güçlendirir. Ağız kokusunu giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Yatıştırıcıdır. Krampları çözer. Anne sütünü arttırır. Aybaşı kanamalarını kolaylaştırır. Tere otu basura karşı da faydalıdır. Ayrıca, çocuklardaki hazımsızlıktan kaynaklanan şişkinlikleri ve gaz şikayetlerini azaltır. Hazmı kolaylaştırır. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verir. Dereotu tohumları, yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürür.

  Uyarı: Hamileler kullanmamalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Dereotu Nasıl Kullanılır? Meyveleri kurutularak baharat olarak kullanılır. Yaprakları yemek ve salatalara tat vermek için kullanılır.


   

Sayfayı Paylaş