Depresyon Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Depresyon Nasıl Tedavi Edilir
  Depresyon genellikle ayaktan tedavi edilebilen bir hastalık olmakla birlikte intihar girişimi veya riski varsa ayakta tedavi ile sonuç alınamıyorsa mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir. Depresyon çeşitli yollarla tedavi edilir.

  İlaç Tedavisi: Antidepresan ilaçlar kullanılarak beyindeki azalmış veya işlevi bozulmuş kimyasallar üzerinden etki yaparlar. Genellikle hastanın veya ailesinden birinin önceden kullanıp fayda gördüğü antidepresan varsa tercih edilir.

  Psikoterapi: Genellikle destekleyici yani kişinin güçlü yönlerini açığa çıkarmayı ve güvenini kazandırmayı amaçlayan destekleyici psikoterapi uygulanır.

  Elektrokonvülsif Tedavi (EKT) Tedaviye dirençli intihar riski yüksek düşünce ve davranışları çok yavaşlamış retarde hastalara uygulanır Elektrotlar ile beyinden elektrik akımı geçirilerek epilepsi (sara) nöbeti oluşturulur. Bunların dışında çeşitli doğal mineraller vitaminler esansiyel yağ asitleri ışık tedavisi trans manyetik uyarı yöntemleri de rutinde olmayan alternatif tedaviler olarak denenmektedir.

  Antidepresan ilaçlar (depresyon tedavi edici ilaç) hastaların %60-80’inde düzelmeye yol açar. Tedavi uzun sürelidir ve ilaçların düzenli kullanılması gerekir. İlaçların etkisinin ortaya çıkması birkaç haftayı bulur. Bu yüzden “bu ilaç bana yaramadı” diye düşünüp birkaç günlük kullanımdan sonra kesmek yanlıştır. İlaçların etkisi kişiden kişiye değişir. Her ilaç her hastaya iyi gelecek diye bir kural yoktur.
   


Sayfayı Paylaş