Depremde Tehlikeli Durumlar

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Depremde tehlikeli durumlar nelerdir
  Depremde Tehlikeli Durumlar, depremde tehlikeli durumlar ve önlemleri, Deprem olurken nerede nasıl davranmalı, Deprem Rehberi, depremde tehlikeli durumlar ve önlemler

  -Piyano, Dolap, Buzdolabı, Raf gibi birçok tehlikeli cisimin yanına sığınmak. Bu tür eşyalar kişilerin üzerlerine devrilip düşebilirler.

  -Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olmalıyız.

  -Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı binaların altında durmamalıyız.

  -Merdiven, balkon, koridor ve geniş sahanlı yerler, pencereler ve kolonların yakınında durmamalıyız.

  -Mutfak, imalathane, laboratuar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazları kapatmalıyız. Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşmalıyız. Birinci maddede belirtildiği şekilde kendimizi korumalıyız.

  -Bulunduğumuz yer güvenli ise durmalı ve araç içinde kalmalıyız. Araç karayolunda seyir halinde ise; yolu kapatmadan sağa yanaşıp durmalıyız. Kontak anahtarını yerinde bırakıp, pencereler kapalı olarak araç içerisinde beklemeliyiz. Ancak sarsıntı durduktan sonra açık alanlara gitmeliyiz.

  -Normal trafikten, ağaçlardan, direklerden ve enerji nakil hatlarından mümkün olduğu kadar uzaklaşmalıyız.3- Araç meskun mahallerde ise ya da güvenli bir yerde değilse; aracı durdurmalı, kontak anahtarı üzerinde bırakılarak aracı terk etmeli ve açık alanlara gitmeliyiz.

  -Banyoda iken başınızı yumuşak bir şeyle korumaya çalışın.Banyoda genellikle çıplak olunur. Banyo ve tuvalet küçük olduğu için daha güvenlidir ve orada kalınması daha doğru olur.

  -Eğer eviniz yıkılmıyorsa hemen dışarı çıkmayın. Çünkü dışarıda kırılan pencere camlarından düşen cam parçaları, çatı ya da duvarlardan düşen kiremit, tuğla, ve sıva parçaları olabilir.

  -İkinci kattan ya da üst katlardan zemin kata girmeyin. Çünkü en çok hasar zemin katta olur.

  -Çıplak ayakla dolaşmayın yerdeki cam kırıkları ayağınızı yaralayabilir.

  - Bebek ve yaşlıların güvenliklerinin sağlamaya çalışın.

  -Deniz kıyısından uzaklaşmalıyız.
   


Sayfayı Paylaş