Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümü Nedir
  Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü nedir ve ne işe yarar, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Nedir, denizcilik işletmeleri yönetimi iş imkanları, denizcilik işletmeleri yönetimi maaş

  Denizcilik işletmeciliği ve yöneticiliği programının amacı, deniz taşımacılığının işletme ve yönetimi alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler
  Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Bu programda matematik, istatistik, hukuk, ekonomi, deniz ticaret hukuku, muhasebe, bilgisayar vb. dersler okutulur.

  Gereken Nitelikler
  Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği alanında çalışmak isteyenlerin sosyal bilimlere, özellikle ekonomi ve işletme konularına ilgi duyması ve bu alanda başarılı, bir yabancı dil öğrenmeye hevesli ve yetenekli, başkalarını ikna edebilen, girişimci, yaratıcı, açık havada çalışmaktan ve uzun süre deniz yolculuklarından hoşlanan bir kimse olması gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler
  Deniz işletmeciliği ve yöneticiliği programını bitirenlere "Denizcilik İşletmecisi" unvanı verilmektedir.

  Denizcilik işletmecisi çalıştığı işletmede para, malzeme ve insangücünün en verimli şekilde kullanılması ve gemilerin kârlı bir biçimde çalıştırılması için yönetim planı düzenler; çalışmaları denetler, gemilerin yük ve yolcularını tam kapasite ile çalışacak şekilde artırmak için önlemler alır; çalıştığı işletmeye bağlı olan veya olmayan gemi, yük, yolcu hareketlerinin bağlantı ve organizasyonunu sağlar.

  Çalışma Alanları

  Denizcilik işletmecisi ve yöneticisi Ulaştırma Bakanlığına veya özel deniz taşıma şirketlerine bağlı gemilerde ve limanlarda çalışabilir

  DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ BÖLÜMÜ

  Denizcilik işletmeciliği ve yönetimi denizde ve karada yapılacak faaliyetlerden oluşmaktadır. Denizcilik işletmeleri yönetimi deniz işletmeciliğinin karadaki görevleri ile ilgilidir. Bölüm mezunları, liman idarelerinde, sigorta şirketlerinde, deniz taşımacılık şirketlerinde, denizcilik müsteşarlığının ilgili birimlerinde ve denizcilik ile ilgili şirketlerde görev alabilmektedir. İsteyen mezunlar denizcilik sektöründe girişim yapma işletme kurma ve işletme faaliyetleri de yapabilmektedir. Denizcilik işletmeleri bölümü 1yılı hazırlık(İngilizce) olmak üzere 5 yıl öğrenim görürler. Yabancı dili (İngilizce) olanlar hazırlık sınıfını atlarlar. Ders programları yurt içinde ve yurt dışında denizcilik işletmeleri bölümlerine sahip okullardaki ders programları ile paralellik göstermektedir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) EA-1 (eşit ağırlık) puanı ile öğrenci alır. Ders veren öğretim üyeleri alanlarında uzman öğretim üyeleridir. Meslek derslerinde denizcilik sektöründe görev yapan uzmanlardan da destek alınır. Karadeniz Ereğli ilçesi, derslerde anlatılan teorik bilgilerin uygulaması için bir laboratuar niteliğindedir.
   


Sayfayı Paylaş