Deniz Otobüsü Kaçırıldı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Balako tarafından 11 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. Balako Well-Known Member


  İZMİT- Karamürsel arasında sefer yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait 'Kartepe' adlı deniz otobüsü bu akşam PKK'lı olduğunu söyleyen silahlı kişi tarafından bomba tehdidiyle kaçırıldı.

  [​IMG]

  İçinde 30 kadar yolcu bulunan 'Kartepe' adı deniz otobüsü saat 17.45'te İzmit İskelesi'nden ayrıldıktan bir süre sonra henüz kimliği belirlenemeyen silahlı bir kişi kaptan köşküne çıktı. Kaptanı silahlı tehdit eden ve "5 kişiyiz üzerimizde bomba var" diyerek gemiyi ele geçiren eylemci, rotayı Yalova yönüne çevirmesini istedi.

  BAKAN YILDIRIM'DAN İLK AÇIKLAMA

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, deniz otobüsünün kaçırıldığını kaptanın rapor ettiğini söyledi. Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  Gemi şuan itibariyle Ambarlı açıklarındadır.

  4 veya 5 kişi oldukları tahmin ediliyor.

  Herhangi bir talep yok. Terör örgütünün bir kanadı olduğunu söylüyor, herhangi bir somut kanıt yok. Sınırlı bilgi alınabiliyor maalesef, kaptanın yanı başında duruyor teröristlerden bir tanesi ve üzerinde patlayıcı madde olduğunu söylüyor.

  Teröristlerle herhangi bir temas olmadı. Bakanlık'ta kriz masası oluşturuldu ve çalışmalar devam ediyor.

  Şuan itibariyle tam yol ile 100-120 mil daha gidebilecek yakıtı olduğu tahmin ediliyor. Bu da kabaca 4500-5000 litre yakıt olduğu anlamlna geliyor.

  Rota, Marmara içinde herhangi bir yer olabilir ama kestiremiyoruz.

  Deniz otobüsü içinden herhangi bir olumsuz bilgi gelmiş değil.

  DENİZDE TAKİP BAŞLADI

  Olayı gören kaptan yardımcısı yetkilileri arayıp deniz otobüsünün silahlı kişi tarafından kaçırıldığını söyledi. Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi alarma geçerken, denizde takip başladı.

  İMRALI OLASILIĞINA KARŞI ÖNLEM ALINDI

  Silahlı kişinin kontrolünde Yalova yönüne doğru seyir halindeki 'Kartepe' deniz otobüsüne müdahale için güvenlik güçleri Yalova başta olmak üzere belli yerlerde hazırlık yapıyor.

  Deniz otobüsünü ele geçirdikten sonra yolcuların ve mürettebatın cep telefonlarını toplayan silahlı kişi, 155 Polis İmdat telefonunu da arayarak, "Müdahale etmeyin. Üzerimde bomba var, patlatırım" tehdidinde bulundu. Güvenlik güçleri, PKK'lı olduğunu söyleyen silahlı kişinin deniz otobüsünü bölücü başı Abdullah Öcalan'ın ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çektiği İmralı'ya götürmek isteyebileceği olasılığına da karşı önlem aldı.

  DONANMA DA ALARMDA

  Deniz otobüsünün kaçırılması üzerine Donanma Komutanlığı'nın Gölcük Deniz üssü ile başta Tüpraş olmak üzere sahilde parlayıcı ve patlayıcı depolama tesisi bulunan kuruluşlarda da alarma geçildi. Donanma Komutanlığı'nın güvenlik sahası boyunca sahil güvenlik ve hücumbotlar tedbir aldı.

  BELEDİYE BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Gemide çoğu mesaiden çıkan 20 kadar yolcu bulunuyordu. Mürettebatla birlikte 23- 24 kişi bulunuyordu. HPG (PKK'nın silahlı kanadı) üyesi olduğunu, söylemiş. Daha sonra yeni isteklerde bulunabileceğini söylemiş. Kaptan yardımcısı ise silahlı bir kişi gördüklerini anlattı" dedi.

  BİNALİ YILDIRIM ANKARA'YA DÖNÜYOR

  Gelişmeler üzerine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Erzurum seyehatini yarıda kesti, Ankara'ya dönüyor.

  "4 MÜRETTEBAT İLE 17 YOLCU VARDI"

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, “Kaçırılan deniz otobüsünde 4 mürettebat ile 17 yolcu var” dedi.Deniz otobüsünün şu anda İstanbul sınırlarında olduğunu dile getiren Büyükakın, “Kaçırılan deniz otobüsünde 4 mürettebat ile 17 yolcu var. Şu anda tehlike arz edecek bir durum yok. Geminin nereye gittiği de belli değil” diye konuştu.

  Gemi Kaptanı'nın Cumhur Tuncer, Gemi Mühendisinin Hüseyin Karaaslan olduğu, gemide Egemen Erdoğan ve Mehmet Göktaş'ın da personel olarak görev yaptığı bildirildi.

  YALOVA POLİSİ BOT İLE DENİZE AÇILDI

  Kocaeli'den bu akşam saatlerinde kaçırılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait Kartepe isimli deniz otobüsünün Yalova'ya yönlenmesi üzerine Yalova Polisi hareketli saatler yaşadı. Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Deniz Şubesi bünyesindeki "Polis-1 Yalova" adındaki özel bot ve zodyaklara binen yaklaşık 25 polis, çelik yeleklerini giyip silahlarını alarak feribotu kontrol altında tutmak üzere denize açıldı.Yalova polisi, deniz otobüsünün kaçırılmasından sonra sahildeki resmi ve sivil ekip sayısınıda artırdı.

  İDO SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

  Deniz otobüsünün kaçırılma haberi üzerine İstanbul ile Yalova arasında sefer yapan İDO’ya ait deniz otobüsü ve feribot seferleri de iptal edildi.

  Yalova Valisi Esengül Civelek de Yalova’da her türlü tedbirin alındığını bildirdi. Civelek, "Deniz polisi ile İDO ile her türlü tedbiri alıyoruz" dedi.
   


Sayfayı Paylaş