Deniz Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Deniz Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir

  Deniz kirliliği, kimyasalların, partiküllerin, endüstriyel, tarımsal ve evsel atıkların denizlere girmesinin ve istilacı türlerin yayılmasının, gürültünün zararlı ya da potansiyel olarak zararlı etkileri sonucunda ortaya çıkar.

  Deniz Kirliliklerinin Nedenleri
  1 – Denizlerin kıyısına kurulmuş olan şehirlerin oluşturduğu pislikler
  2 – Deniz kıyılarında bulunan sanayi tesislerinin atıklarını suya bırakması
  3 – Deniz ve okyanuslarda kurulu bulunan petrol platformları ve boru hatları
  4 – Hava ve deniz yolunu kullanan araçlar
  5 – Gemi kazaları (Özellikle petrol taşıyan gemiler)
  6 – İnsan eli ile yapılan kasıtlı ve ya bilgisizlikten kaynaklı kirletmeler

  Ülkemizin 3 tarafıda deniz ile çevrili olduğundan sebep yoğun bir gemi trafiği yer almaktadır. Özellikle Karadenizi diğer deniz yollarına bağlayan tek güzergah olan İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki yoğun gemi trafiği çevre kirlenmesi için yoğun riskler içermektedir.

  Özellikle gemilerin sintin tabir edilen gemi pisliğini boşaltmaları, gemilerin taşışımı oldukları tehlikeli maddelerin illegal yollardan deniz bırakılması, bir kaza esnasında petrol ve ya daha farklı zararlı atık taşıyan gemilerin yüklerinin denize karışması en başta gelen deniz kirliliği ile ilgili tehlikeler ve olaylardır.

  Özellikle fosil yakıt taşıyan ve diğer gemilerin de limanlarda yük dolum-boşaltım esnasında gemilerin yıkanması sonrası için pislikler liman bölgelerini ciddi bir şekilde kirletmektedir.
   


Sayfayı Paylaş