Deniz Kirliliğinin Etkileri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Deniz Kirliliğinin Etkileri Kısaca

  Deniz kirliliği, kimyasalların, partiküllerin, endüstriyel, tarımsal ve evsel atıkların denizlere girmesinin ve istilacı türlerin yayılmasının, gürültünün zararlı ya da potansiyel olarak zararlı etkileri sonucunda ortaya çıkar.

  Deniz Kirliliklerinin Nedenleri
  1 – Denizlerin kıyısına kurulmuş olan şehirlerin oluşturduğu pislikler
  2 – Deniz kıyılarında bulunan sanayi tesislerinin atıklarını suya bırakması
  3 – Deniz ve okyanuslarda kurulu bulunan petrol platformları ve boru hatları
  4 – Hava ve deniz yolunu kullanan araçlar
  5 – Gemi kazaları (Özellikle petrol taşıyan gemiler)
  6 – İnsan eli ile yapılan kasıtlı ve ya bilgisizlikten kaynaklı kirletmeler

  Çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen deniz kirliliğinden belki de en çok etkilenen canlılar denizlerde yaşayan canlılardır. Deniz kirliliğinin olması denizlerde bulunan canlıların hem tür açısından hem de sayı açısından azalmasına, yani yok olmasına neden oluyor. Eğer deniz kirliliğinin önüne geçilmez ise ileriki zamanlarda bu kayıplar çok daha fazla boyutlarda olacaktır.

  Deniz kirliliği her zaman için bir çevresel felakete ve canlılığın yok olmasına sebebiyet vermektedir. Bu da doğal dengenin bozulmasını peşinden getiripözelliklehayvanlar arasındaki av-avcı ilişkisinin bozulmasına ya bir türün gereğinden fazla üremesine ya da bir hayvan türünün yok olma aşamasına gelmesine sebebiyet vermektedir. Uzun vadede deniz kirliliğinden etkilenmiyecek tek bir canlı türünün olmayacağını ve insanoğlunun sorumlu davranmadığı müddetçe kurtulamayacağı bilinmelidir.
   


Sayfayı Paylaş