Demirhindi Kabızlık İçin Nasıl Kullanılır

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 10 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Demirhindi Kabızlığa İyi Gelirmi

  Demirhindi susuzluğu giderir. Vücudu rahatlatır. Vücuda serinlik verir. Bağırsakları temizler. Yaprakları bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. 20 gramı müshil tesiri gösterir. Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir.

  Demirhindi ağacının meyveleri yenebileceği gibi baharat olarak da kullanılır. Ayrıca, reçel ve demirhindi şerbeti yapımında kullanılır. Demirhindi şerbeti yapmak için çekirdekleri alınmış demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatıldıktan sonra suyu süzülür. Süzülen suya bolca şeker ya da bal katılarak, bu su tekrar kaynatılır ve süzülür. Elde edilen şerbet soğutulduktan sonra keyifle içilir. İstenirse Demirhindi şerbetine çeşitli baharatlar da katılabilir.turkeyarena Osmanlı Mutfağı'nda oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Demirhindinin yaprakları ise kaynatılarak suyu içilebilir. Bu su bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

  Demirhindi meyvesinin müshil ve iç yumuşatıcı bir etkisi vardır. Tahriş edici olmadığından tehlikesizce ve kolaylıkla kullanılabilir. 20 – 60 gramı müshil etkisi gösterir. Çoğu zaman macun halinde alınır ve demirhindi macunu yapmak için 3 gr papatya tozu, 30 g sinameki, 50 g demirhindi yeterince şeker şurubuyla karıştırılır.
   


Sayfayı Paylaş