Dekorasyon

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Dekorasyon

  Amerika'da yılbaşının geleneksel renkleri yeşil ve kırmızıdır. Yeşil renk, kış boyunca yaşamın devamını, kırmızı renk ise İsa'nın çarmağa gerildiğinde akan kanı simgeler. Yılbaşı dekorasyonları bu renkleri içeren ağaç, çelenk, püskül ve ökse otundan oluşur.

  Yılbaşı çelengi, çam ağaçlarının yılbaşı ağacı olarak kullanılması gibi, yaşamın kuvvetinin kışın gücünü yenmesini simgeler. Eski Roma'da insanlar kutlama ve zaferin bir işareti olarak çelenkleri dekoratif olarak kullanırlardı. Bu çelengi evin ön kapısına asma geleneği bu uygulamadan gelmiştir.

  Çoban püskülü, keskince sivriltilmiş, parlak yapraklı ve kırmızı taneli bir çam ağacıdır. Yılbaşı çelengi ve diğer dekorasyonların yapımında kullanılır. Yaprakların iğne gibi uçlarının, İsa'nın çarmağa gerildiği zaman giydiği dikenli tacı simgelediği düşünülür. Kırmızı taneler de akan kanın damlalarının sembolüdür.

  Ökse otu, koyu yapraklı ve parlak beyaz taneli bir çam bitkisidir. Eski Kelt Papazları bitkinin kutsanmış olduğunu ve ince dallarının büyü olarak kullanmak için insanlara verildiğini düşünürler. Ökse otu ile evleri dekore etmenin geleneği büyük ihtimalle eski Avrupalı'ların bu otu bir tören bitkisi olarak kullanmasından geldi.
   


Sayfayı Paylaş