Defne Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 30 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Defne Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımı
  Defne Uçucu Yağı: Garlı defne yağı defne ağacı tohumlarından sıkma yöntemi ile elde edilen bir yağdır. Ege ve Akdeniz bölgesinde sabun hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Cinaol, evgenol, granilol ve pinenler içerir.

  Defne Uçucu Yağının Faydaları: Kas gevşeticidir. Göğüs yumuşatıcıdır. Kan şekerini dengeler. Soğuk algınlığında etkilidir. Vücut parazitlerini öldürür. Romatizmal ağrıları dindiricidir. Mantarda ve adale ağrılarında faydalıdır. Gaz giderici, mikrop öldürücü ve terleticidir. Saç ve kara derisi tedavilerinde kullanılabilir. Yemeklerde güzel koku vermek için kullanilabilir. Saçın uzamasına yardımcı olur.turkeyarena.com Baş ağrısı, nefes darlığı ve öksürük için kullanılır. Gargara şeklinde uygulandığında bademcik iltihabı ve gribal enfeksiyonları iyileştirir.

  Uyarı: Hamilelik döneminde kullanılması çok sakıncalıdır. Yakıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanırken dikkat edilmelidir.
   


 2. elif Moderator

  Defne Yağı Nasıl Kullanılır? Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir, Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanilır. Ayrıca 10 gr defne yağı ile 100 gr eritilmiş iç yağı karıştırılarak merhem haline getirilir. Ayak kokularında suya 3 damla damlatılarak kullanılır.
   

Sayfayı Paylaş