Datça Palamutbükü

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Datça Palamutbükü
  Datça yarımadasının güzel koylarından biridir. Uzun kumsalı yanı sıra,ufak kumsalları da vardır. Koyun önündeki Tavşan Adası, arka plandaki bahçeler, dağlar, sakinlik ve temiz deniz havası koyun karakteristiğidir.Palamutbükü, Datça merkezle, Yarımada'nın ucunda bulunan tarihi şehir Knidos arasında kalır. Datça'ya 25, Knidos'a 12 kilometre uzaklıktadır. Balık yönünden çok zengindir. Palamutbükü'ne denizden ve karadan her gün ulaşım araçları çalışmaktadır. Datça merkezinden Palamutbükü' ne ulaşım problemi olmadığı gibi, her an ulaşım aracı bulmak mümkündür.

  Palamutbükü bir cennettir. Denizine iğne atsanız dibinde görürsünüz. Birde canayakın halkı dikkatinizi çeker. Soğuk şehir insanlarından sonra sımsıcak bir ortamda buluverirsiniz kendinizi. Bal, badem ve balıkları meşhurdur. Siz hala gitmediyseniz ilk fırsatta uğrayın. Palamutbükü hayat demektir,huzur demektir, mutluluk demektir, tatilin en kralı demektir, doğal yaşamın en güzel yeridir, küçük bir cennettir bizim için Palamutbükü. Nostaljidir, sıcak insanların, gülen yüzlerin umut saçtığı bakir bir alandır. Palamutbükü'ne karayolu ile gitmek için iki yol seçeneğiniz vardır. Bir tanesi, eski dağ köyleri olan Zeytincik Köyü ve Yaka Köy'den geçerek çam, badem ve zeytin ağaçlarının arasından orman yolunu takip eder. Bu yol üzerinden Sındı Köyü'ne sapılabilir.Yaka Köyü'nden Knidos istikametine gidildiğinde Çeşme Köyü'ne sapılabilir ve bu iki köydeki tarihi konakları, Palamutbükü istikametine gidildiğinde Kumyer mahallesini görme fırsatını sunar. İkinci seçenek, Mesudiye-Palamutbükü arasında uzanan sahil yoludur.turkeyarena.com Yeşilin ve mavinin bütün tonları ve uzakta Yunan adalarıyla Ege'nin en güzel manzarasını sunan yol göz kamaştırıcıdır.

  Palamutbükü'ne inildiğinde, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz mavilik ve berraklıkta, içindeki taşların tek tek sayıldığı deniz, kilometrelerce uzunluktaki sahili usulca yalayıp durur.Tarih ve doğanın en güzel bütünleştiği Knidos antik kentine varış yolu biraz zorlu olsa da, çam ormanları, soğumuş lavlardan oluşan kırmızı-siyah volkanik kayalar ve bölgenin temel geçim kaynağını oluşturan geniş badem ve zeytin bahçeleri gibi değişik doğa güzellikleriyle doludur. Palamutbükü'nden Knidos'a iki yol vardır. Birisi ; geliş yolu üzerinden, diğeri Çeşmeköy üzerindendir.Bu iki yol birleştikten sonra Yazı Köyü'nden geçilerek, Nekropol sahasının içinden geçen yolun son bölümü aşıldıktan sonra Knidos'un teraslarına ve limanlarına hâkim eşsiz güzellikteki manzara insanı büyüler. Tarih ve doğanın bütünleştiği Knidos'ta bir limandan güneşin batışını, diğer limandan ayın doğuşunu bir bardak şarap eşliğinde seyrederken, size böylesine bir manzarayı bahşettiği için, Tanrı'nın sevgili kulu olduğunuzu düşünmeden edemezsiniz.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  harika biryer gerçekten tpx
   
 3. GamZe Moderator

 4. GamZe Moderator

 5. ElMiRa Well-Known Member

  [​IMG]

  ah ben şimdi orda olucam....
   
 6. michelle_ Member

  Türkiye cennet diye boşuna demiyolar valla, çok guzell
  içim açıldı yaw:)
   
 7. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş