Datça Mavi Yolculuk

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Datça Mavi Yolculuk

  Bazen insan hayatının akışını değiştirmek için bir yolculuğa çıkmak ister.
  Ege ve Akdeniz kıyılarımız,bu kıyıların binbir güzellikteki koyları,körfezleri bugün mavi yolculuğun odak noktalarını oluşturmaktadırlar.Mavi yolculuk süresince doğal güzelliklerle bütünleşen antik kalıntılar ve anıtlar da onun doyum olmaz süsü oluyor.Mavi Yolculuk ismi Sabahattin Eyüboğlu'nundu.Yolculuğa niçin mavi dediğini ise ancak bu yolculuk sona erdikten sonra iyi anlaşılabilir.Deniz ve Gök masmavi bu yolculuk boyunca,hem de mavinin her tonunda.Datça;doğal kumsalları,denizi ve güneşi ile kendini dünya turizmine hazır hisseden,her yönüyle bakir bir yarımadadır.Bir mavi yolculuğa çıkarak tüm Datça'yı dolaşabilirsiniz.Bu düşünceyle mavi yolculukta sırayla uğrayabileceğiniz liman ve koyları aşağıda anlatacağız.Datça yarımadası kuzeydoğu da Bördübet limanından başlar.Gökçeler Bükü koyu Bördübet Limanı'nın güney kıyısında rüzgarlara kapalı,ormanlık bir koydur.Sırasıyla Küçük Çatı,Hurmalı Bük,Kızılağaç,Alavara,Çakal koylarını dolaşarak Körmen Limanı'na gelinir.Körmen Limanı Datça yarımadası'nın kuzey çıkıntısı olan İnce Burun'un 2.7 deniz mili güney batısındadır.Balıkçı tekneleri için Küçük,gemiler ve yatlar için Büyük iki havuzdan oluşur.Tüm yönleri ile rüzgarlara kapalıdır.Bodrum-Datça arasındaki feribot seferleri buradan yapılmaktadır.Datça merkezine kara uzaklığı 8 km.'dir.

  Körmen Limanı'ndan devam ettiğinizde Damlacık koyuna ulaşılır.Burada Karya'lılar döneminden kaldığı sanılan dağın eteğine tırmanan ortalama 100m.uzunluğunda özel yontu merdiven dikkati çeker.Gökova Körfezinin son demirleme yeri Mersincik Adası'nın 1.5 deniz mili güneydoğusunda yer alır.Kuzeydoğuya açık Limanı yüksek ormanlık dağlar
  çevreler.20m.genişliğinde 1 km. uzunluğunda plajı bulunur.Daha sonra Murdala Koyu ve İskandil Koyu takip edilir.İskandil Burnu'ndaki fener dönüldüğünde Ege'nin son koyu olan Antik Knidos kentinin küçük Limanı'na ulaşılır.Küçük liman zaman içerisinde toprakla dolduğu için derinliği 1m.civarındadır.Küçük limanın karşısında Knidos'un Büyük Limanı'na ulaşmak için Ege ve Akdeniz'i ayıran nokta olan Deveboynu Burnu'nu geçmek gerekir.Deveboynu Burnu'nda bir fener vardır.Büyük Liman Akdeniz'in Mavi Yolculuk'ta ki ilk koyudur.Teknelerin demirledikleri Büyük Liman'ın girişini iki antik dalgakıran oluşturur.Güneybatıdaki hala oldukça sağlam olmasına karşın güneydoğudaki zamana yenilmiş ve sulara gömülmüştür.Liman girişi yaklaşık 160m.genişliktedir,sert meltem rüzgarlarında en iyi demirleme yeri antik tiyatronun önüdür.Derinliği 7 metredir.

  Knidos'tan demir alıp devam edildiğinde Değirmenbükü (Kalamış) geçilip Divan Burnu dönüldükten sonra doğa harikası Palamut Bükü koyuna gelinir.Knidos'un 5.5 deniz deniz mili doğusundadır.Koyun 0.8 deniz mili kuzeydoğusunda Küçük Palamut köyü ve iki değişik uzunlukta dalgakıran oluşturduğu dört köşe havuzlu liman bulunur.Uzun dalgakıran kuzeydoğu yönünde kıyıya paralel uzanır.Kısa dalgakıran ise güneydoğu yönünde kıyıya diktir.Liman içinde derinlik 2-3 metredir.Limanın karşısında Palamut Bükü Adası denizdeki inci tanesidir.Palamut Bükü limanında balıkçı restaurantlar,otel ve pansiyonlar,barlar,kafeteryalar gelen yerli ve yabancı turiste hizmet vermektedir.Eni 20-30 metre arasında değişen 3 km. uzunluğunda harika bir plaj uzanır.Palamut Bükü limanının 3.5 deniz mili doğusunda güneye doğru uzanan Mesudiye (Adatepe) burnunun kuzeydoğusunda olağanüstü güzellikteki Adatepe koyu yer alır.Küçük kayalık bir burun olan büyük koy doğusunda Hayıt Bükü adıyla küçük koy bulunur.hayıt Bükü'nde 15m.genişliğinde 2 km.lik çok güze bir plaj uzanır.Aile işletmeleri restaurantlar ve pansiyonlar limandaki teknelerin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

  Hayıt Bükü'nün hemen yanında güneşin tüm kızıllığının denize vurduğu ve bu yüzden Kızılca Bük denilen kıyısında Palmiye ağaçlarının uzandığı ufacık bakir bir koy bulunur.Mavi yolculuğa devam edildiğinde Parmak Burnu ile Kıl Burun arasında Mağara koyuna gelinir.Koyun doğu girişinde büyük bir mağara vardır,buraya Domuz Çukuru da denilir.Adaçamı ormanları ile kaplı güney rüzgarlarına açık bir koydur.Bu geniş koydan 2.3 deniz mili sonra İnce Burun gelir.İnce Burun'un 2.6 deniz mili kuzeyinde Kargı koyu uzanır.Kuzey ve güneybatı rüzgarlarına kapalı olan koy,doğu ve güneydoğu yönlerine açıktır.Datça merkezine 3km. uzaklıktadır.1.4 deniz mili aşılınca Datça koyuna ulaşılır.Burası yarımadanın yerleşim merkezidir.Datça koyunu biri Kuzey,biride güney olmak üzere iki limana böler.Güneydeki küçük liman güneydoğu yönünde bir dalgakıranla korunur.

  Tekneler su kesimi 4m.'yi bulan dalgakıran önüne bağlanacağı gibi,2m. derinliği olan iskeleye de bağlanabilir.Limanda su ve yakıt temini,yiyecek ikmali yapılabilir.Datça'daki yat limanı merkezin uzantısı olduğu için P.T.T,banka,gümrük gibi her türlü imkana sahiptir.Datça'dan doğuya doğru yelken açıldığında 5km.yi bulan uzun kumsallarıyla Gebekum mevkiine ulaşılır.Yazın suların alçaldığı dönemde hemen karşısındaki Ayak Adası'na ince bir yol uzanır ve denizin üzerinde yürüyerek adaya geçilir.
  Gebekum'un uç noktası olan 1.5 km uzunluğundaki plajı ile Karaincir koyu,sarı liman 1km.uzunluğunda plajı olan Cimdallı koyu takip edilerek Çiftlik koyuna gelinir. 1km. plajı olan koyun Datça iskelesinden uzaklığı 10 deniz milidir.Koyun doğusunda Adatepe yarımadası bulunur.Adatepe yarımadası burnu ile Bozan burnu arasında Kuruca Bük yer alır.Koy dağlarla çevrilidir.Kuruca Bük'ten sonra sırayla Hurmalı Bük,Gönlücek Bükü,Lyndos koyu takip edilerek Bencik,2e ulaşılır.Bencik Fiyort'u Kuruca Bük'nün 7.3 deniz mili doğusundadır.Bu bölüm yaklaşık 1.5 deniz mili içeriye girer ve Datça yarımadasının en dar yeri olan Balıkaşıran mevkiidir.Koyun girişinde Dişlice adası bulunmakta ve bu ada dik kaya duvarları ile çok etkileyicidir.Fiyort'un dip kısmı oldukça sığ ve bataklıktır.koyun manzarası mükemmeldir.Bencik koyunun batısında Datça koyları son bulur.Deniz ve gökyüzünün mavi tonları yeşilin coşkusuyla muhteşem bir serüvendir. Ege ve Akdeniz’in en güzel koylarında, yeşille mavinin binlerce tonunun kaynaştığı doğal ortamda yolculuğa ne dersiniz? Üstelik bu yolculuk sevdiklerinizle başbaşa olabileceğiniz, günü ve geceyi paylaşabileceğiniz bir teknede ise.Mavi yolculuk gün batımının en güzelini yaşamaktır. Balığın en lezzetlisini yiyebilmek, rakının en keyiflisini içebilmektir.turkeyarena.com

  Ne zamandır okumak istediğiniz kitaba kendinizi kaptırmaktır. Sevdiğinizle başbaşa kalabilmek, ıssız koylarda dolaşabilmek, kumlara uzanabilmek, kendinizi serin sulara bırakabilmektir.Mavi yolculuk, sadece yapıldığı zamanla sınırlı bir keyif değildir. Geçirdiğiniz günler anılarınızda hep canlı kalacaktır.Öyleyse ne duruyorsunuz? Hemen mavi yolculuk organizasyonu yapan yat işletmelerini, ya da seyahat acentelerini arayın, programlarını alın ve zamanınızı ayarlayın. Becerebiliyorsanız, 1 haftayı aynı teknede paylaşabileceğiniz dostlarınızı da biraraya getirin. Tekneyi grup olarak kiralayın.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş