Datça Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Datça Gezilecek Yerler
  Eski Datça
  Datça'ya yolunuz düşerse Eski Datça'yı mutlaka görmelisiniz. Adının Eski Datça olduğuna bakmayın. Datça'nın üç mahallesinden en düzenlisi ve son yılların gözde mekanlarının yer aldığı yer aldığı bir yer burası. Eskiliği ilk yerleşim yeri ve yıkılmış eski binaların yoğunlukta olması. Şimdi o yıkıntılar tek tek ayağa kaldırılıyor ve el yakan paralarla satışa sunuluyor. En fazla iki katlı olan eski Datça evleri,bir sanat ürünü taş işçiliği ve begonvillerle süslü dar sokaklarla görsel bir zenginlik kazandırmış. Eski Datça kimliğini arayan kentlere adeta adres gösterir gibi bir mimarlık harikası.

  Eski Datça'nın bu görsel zenginliğinin yanı sıra ünlü şairimiz Can Yücel'in son yıllarını yaşadığı ' Eski Datça''ya turizm firmaları tur düzenlemeye başladı. Can Baba'nın yapıtlarının sergilendiği ve Yücel Ailesi'nin ziyaretlere açık tuttuğu 'Canevi'ni de mutlaka görmelisiniz. Datça'nın ilk kurulduğu yer burası. M.Ö.4.yüzyılda kurulan seramik atölyeleri, yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarıldı. İskele mahallesi'nden 2.5 kilometre uzaklıktaki sarı sarı tabeladan döndüğünüzde kendinizi "Eski Datça" mahallesinde bulacaksınız. Datça isminin 'Stadia' kelimesinden geldiği düşünülüyor. Eski, Datça'nın mimarisi tamamen yöreye uygun, tüm yapılar taş örgü, sokakları taş kaplama. Eski Datça Mahallesi yaşayanların koruduğu yerlerin nasıl güzelleştiğine tam bir örnek.Bir de alçak gönüllü bir sokağı var: Can Yücel Sokağı...Can Yücel'in evininde bulunduğu Eski Datça arkeologların da kazı merkezlerinden birisidir.turkeyarena.com Ancak Can Babanın mezarı bu mahallede değil,iskele Mezarlığı'nda bulunuyor. Eski Datça'nın bir diğer özelliği de yel değirmenleridir.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

  Datça Yel Değirmenleri
  Kızlan yöresinde, Marmaris yolu kenarında, gelip geçerken gördüğümüz, umudunu kesmiş, biraz yorgun ve biraz küs duran, kollarından kesip rüzgarlarından ettiğimiz yel değirmenleri. Bunlardan bir tanesini alan bir Datça severi restore etti ve gayette güzel oldu. Hayal ediyoruz; diğer değirmenleri de restore ediyoruz. Çevre ile uyumlu bir proje ile çevre düzenlemesi yapıyoruz. kuyulardan su çekip yaptığımız göleti dolduruyoruz. Bahçeler oradan sulanıyor, parklar ortaya çıkıyor.
  [​IMG]
   
 3. GamZe Moderator

  Datça Knidos
  Knidos M.Ö.4. yüzyılda ticari nedenlerle Tekir Burnu'na taşınır.Hippodamus planına göre kurulan şehirde birbirinden güzel tapınaklar,kutsal alanlar, tiyatrolar ve görkemli binalar yapılır. Çok sayıda bilim adamı ve sanatçı yetişir. Tarihin ikinci büyük ve önemli tıp okulu Knidos'ta açılır. Heykeltraş Praksiteles tarafından çıplak olarak yapılan güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit Heykeli'nin güzelliği dillere destan olur. Sadece bu heykeli görmek için uzak diyarlardan Knidos'a ziyaretçi akını başlar.
  [​IMG]

  Datça Bencik Koyu
  Bencik Koyu Kuruca Bükün 7.3 deniz mili doğusundadır. Burası yaklaşık 1.5 deniz mili karaya doğru girer ve Datça Yarımadasının en dar yerini meydana getirir. Fiyord tüm rüzgarlara kapalıdır. Koyun girişinde Dişlice adası bulunmaktadır. Bu ada dik kaya duvarları ile etkileyicidir. Koyun manzarası olağanüstü güzelliktedir. Bencik koyunun doğusu Datçaya batısı Marmaris'e aittir.
  [​IMG]
   
 4. GamZe Moderator

  Datça Palamutbükü
  Datça yarımadasının güzel koylarından biridir. Uzun kumsalı yanı sıra,ufak kumsalları da vardır. Koyun önündeki Tavşan Adası, arka plandaki bahçeler, dağlar, sakinlik ve temiz deniz havası koyun karakteristiğidir.Palamutbükü, Datça merkezle, Yarımada'nın ucunda bulunan tarihi şehir Knidos arasında kalır. Datça'ya 25, Knidos'a 12 kilometre uzaklıktadır. Balık yönünden çok zengindir. Palamutbükü'ne denizden ve karadan her gün ulaşım araçları çalışmaktadır. Datça merkezinden Palamutbükü' ne ulaşım problemi olmadığı gibi, her an ulaşım aracı bulmak mümkündür.

  Palamutbükü bir cennettir. Denizine iğne atsanız dibinde görürsünüz. Birde canayakın halkı dikkatinizi çeker. Soğuk şehir insanlarından sonra sımsıcak bir ortamda buluverirsiniz kendinizi. Bal, badem ve balıkları meşhurdur. Siz hala gitmediyseniz ilk fırsatta uğrayın. Palamutbükü hayat demektir,huzur demektir, mutluluk demektir, tatilin en kralı demektir, doğal yaşamın en güzel yeridir, küçük bir cennettir bizim için Palamutbükü. Nostaljidir, sıcak insanların, gülen yüzlerin umut saçtığı bakir bir alandır. Palamutbükü'ne karayolu ile gitmek için iki yol seçeneğiniz vardır. Bir tanesi, eski dağ köyleri olan Zeytincik Köyü ve Yaka Köy'den geçerek çam, badem ve zeytin ağaçlarının arasından orman yolunu takip eder. Bu yol üzerinden Sındı Köyü'ne sapılabilir.Yaka Köyü'nden Knidos istikametine gidildiğinde Çeşme Köyü'ne sapılabilir ve bu iki köydeki tarihi konakları, Palamutbükü istikametine gidildiğinde Kumyer mahallesini görme fırsatını sunar. İkinci seçenek, Mesudiye-Palamutbükü arasında uzanan sahil yoludur.turkeyarena.com Yeşilin ve mavinin bütün tonları ve uzakta Yunan adalarıyla Ege'nin en güzel manzarasını sunan yol göz kamaştırıcıdır.

  Palamutbükü'ne inildiğinde, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz mavilik ve berraklıkta, içindeki taşların tek tek sayıldığı deniz, kilometrelerce uzunluktaki sahili usulca yalayıp durur.Tarih ve doğanın en güzel bütünleştiği Knidos antik kentine varış yolu biraz zorlu olsa da, çam ormanları, soğumuş lavlardan oluşan kırmızı-siyah volkanik kayalar ve bölgenin temel geçim kaynağını oluşturan geniş badem ve zeytin bahçeleri gibi değişik doğa güzellikleriyle doludur. Palamutbükü'nden Knidos'a iki yol vardır. Birisi ; geliş yolu üzerinden, diğeri Çeşmeköy üzerindendir.Bu iki yol birleştikten sonra Yazı Köyü'nden geçilerek, Nekropol sahasının içinden geçen yolun son bölümü aşıldıktan sonra Knidos'un teraslarına ve limanlarına hâkim eşsiz güzellikteki manzara insanı büyüler. Tarih ve doğanın bütünleştiği Knidos'ta bir limandan güneşin batışını, diğer limandan ayın doğuşunu bir bardak şarap eşliğinde seyrederken, size böylesine bir manzarayı bahşettiği için, Tanrı'nın sevgili kulu olduğunuzu düşünmeden edemezsiniz.
  [​IMG]

  [​IMG]
   
 5. GamZe Moderator

  Datça Mesudiye
  Hayıtbükü hayıt ağacından gelmektedir, Ovabükü ise bulunduğu yer ve konum itibarı ile ovaya benzediği için adını burdan almıştır. Yıllardır insanların gelip tatil yaptığı bu yerde el değmemiş doku ve birbirinden farklı bitkiler de mevcuttur. Arıcılığında geliştiği Mesudiye köyünde halkın geneli bu bölgeyi kalkındırmak adına pek çok faaliyete girişmiştir. Özellikle son yıllarda Datça'daki turizmin odak noktalarından birisi haline gelen Mesudiye günümüz şartlarında tatilcilerin hem ekonomik yönden hem de özellikle sessiz ve kuş sesleri içerisinde unutulmaz bir tatil yapmak istemesi yönünden bulunmaz ve vazgeçilmez bir yerdir. Bu köye son zamanlarda yabancı uyruklu ailelerde yerleşmiş ve buranın nimetlerinden faydalanmıştır. Datça'dan araba ile yaklaşık 25 dakika süren Mesudiye' ye her saat başı dolmuş kalkmaktadır ve aynı şekilde Mesudiye'den de Datça istikametine dolmuş bulunmaktadır. Burada dilediğiniz güzellikte tatil imkanı yakalayabilirsiniz ve doğa sporlarıda yapabilirsiniz. Engin ve engebelli dağlık arazileri olan Mesudiye tam bir doğa harikası ve doğa cennetidir.

  Datça Domuz Çukuru
  Domuzbükü sessiz,sakin bir ortam arayıp kentin televizyon dahil kimi nimetlerini unutmak isteyenler için seçilecek bir tatil yeri. Karadan eşeklerle veya yürüyerek ulaşılıyor. Datça'dan bir saat kadar bir sürede tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Domuzbükü'nde denize girmek dinlenmek dışında küçük çevre turları da yapabilirsiniz. Geceleri hiç bir yerde göremeyeceğiniz kadar bol yıldızlı gökyüzü ve uzakta Sömbeki adasının ışıkları sizi oyalayacak tek şey. Kumsalda ateş yakıp özgürce sohbet edebilirsiniz.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş