Data Blok Editöründe Adres ve Başlangıç Değerleri Girmek

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Data blok editörünü kullanarak sadece V hafızasına başlangıç değerleri girebilirsiniz. Bu girişleri bayt , word veya double word olarak yapabilirsiniz. Not girmek seçiminize bağlıdır.


  Data blok editörü serbest formda bir metin editörüdür, yani herhangi bir bilgi girmek için belli alanlar yoktur. Bir satırı girdikten ve alt satıra geçtikten sonra editör satırı derler (sütünları düzene sokar, V harfini büyük harf yapar, hata varsa x işareti koyar) ve yeniden görüntüler. Data blok editörü, kullanılan V hafıza boyutuyla orantılı olarak yeterince büyük bir çalışma alanı sağlar.


  [​IMG]


  Data bloğun ilk satırının belirli bir V adresini göstermesi gerekir. Sonraki satırlarda adres girilmezse önceki satırın devam adresi olarak kabul edilir. Bir satıra virgülle ayrılmış birden çok değer girilirse, bu değerler o satırın başındaki V hafızasından başlayarak onu takip eden adreslere atanırlar. Data blokta aynı adres veya aynı adresi kapsayacak biçimde daha büyük boyutlu bir başka adres birlikte kullanılamaz (Örneğin VB20 ve VW19 aynı anda yer alamaz, zira VW19, VB20yi kapsamaktadır).


  Data blok editörü küçük veya büyük harfleri kabul eder ve tab, virgül ve boşluk karakterlerini adres ile veri değerleri arasındaki ayraç olarak kabul eder.
   


Sayfayı Paylaş