Darüşşafaka Nedir Kısaca

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Nysa tarafından 28 Nisan 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Darüşşafaka, İstanbul'da kuruluşu 1863 yılına dayanan parasız, yatılı, karma öğretim kurumudur.

  Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olarak 1863 yılında faaliyete geçen Darüşşafaka Cemiyeti tarafından kurulmuştur. Kelime anlamı "Şefkat yuvası" olan kurumda, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, sınavla seçilmiş öğrencilere dokuz yıllık, tam burslu, yatılı öğrenim verilmektedir.

  Okulun temeli, 30 Mart 1863 tarihli Padişah fermanı ile kurulan ve Osmanlı Devleti'nde eğitim alanındaki ilk sivil toplum hareketi sayılan "Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye"nin (İslam Okutma Kurumu) Kapalıçarşı'daki çırakları eğitmek için yürüttükleri çalışmalara dayanır. Bu çalışmaların başarılı olması üzerine eğitimin kapsamı değiştirilmiş ve okul, Fatih’te inşa edilen binasında 1873 yılında faaliyete geçmiştir.

  Eğitim içeriği kuruluşundan beri çağın gereklerine göre değişen ve kimi zaman telgraf mühendisi, kimi zaman öğretmen yetiştiren bir okul işlevi gören bu kurumdan 1873-1884 yılları arasında mezun olanlar yüksekokul mezunu sayılmıştır. Günümüzde okul, eğitimi Maslak’taki binasında sürdürür; lise bölümü "Özel Darüşşafaka Lisesi" adını taşır ve kolej statüsündedir. Öğrencilere sunduğu eğitim ve sosyal imkanlar açısından ülkenin en iyi eğitim kurumlarından birisi kabul edilir.

  Darüşşafaka'da Eğitim Vermiş Bazı Ünlüler
  - Namık Kemal
  - Ahmet Mithat Efendi
  - Sait Faik Abasıyanık
  - Selim Sırrı Tarcan
  - Yahya Kemal Beyatlı
  - Yavuzer Çetinkaya

  Darüşşafaka'da Öğrenim Görmüş Bazı Ünlüler
  - Ahmet Rasim
  - Aziz Nesin
  - Vasfi Mahir Kocatürk
  - Tekin Aral
  - Tolga Aşkıner
  - Berna Moran
  - Yalçın Pekşen
  - Çetin Alp
  - Salih Zeki
  - Doğuş Özdemiroğlu

  Kaynak: Vikipedi
   


Sayfayı Paylaş