Dalak Şişmesi Nedir, Dalak Şişmesi Nasıl Olur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Dalak Şişmesi Nedir, Dalak Şişmesi Nasıl Olur
  Dalak, vücutta karaciğerin görevlerinde destek olan bir organdır. Ölen alyuvarları parçalar, kullanılabilir duruma getirir. Şeker, yağ ve protein metabolizmasına yardımcı olur. Bunlara ilaveten bağışıklık sistemi elemanlarının ve bağışıklık maddelerinin üretilmesinde de görevlidir. Bu sayede vücut direnci artırır. Kandaki mikropları temizler. Dalak, aynı zamanda kan üretiminde de görev alır. Vücudun sol tarafında midenin arkasında bulunmaktadır.

  Dalak neden şişer?
  Dalağın görevleri arasında bağışıklık sistemini desteklemek de bulunmaktadır. Vücutta meydana gelen bazı hastalık durumlarında, mikroplarla savaşılır. Bu sayede kan ve lenf sistemi etkilendiğinden dalak şişebilmektedir. Dalak şişmesinin daha birçok hastalık nedeni bulunmaktadır. Bu hastalıklara örnek olarak sıtma, frengi, tifo, enfeksiyon, tümör, karaciğer hastalıkları, parazitler, tümör ve zehirlenme verilebilir. Yanı sıra kapı toplardamarındaki yüksek tansiyon da dalağın şişmesine neden olur.

  Bir de halk arasında “dalaklanma” adı verilen bir durum bulunmaktadır. Bu tip vaka ise şöyle gelişmektedir. Aşırı fiziksel aktivite sonucu vücudun oksijen ihtiyacı artmaktadır. Oksijenin vücuda daha fazla taşınması için, oksijeni taşıyan alyuvar miktarının artması gerekmektedir. Dalak, alyuvar üretim ve depo merkezi olduğundan, bünyesindeki alyuvarları kana iletir. Bu arada dalak kapsülleri kasılarak şişer. Şişme sonucu kişide sancılanma meydana gelir.
   


Sayfayı Paylaş