Daihatsu Terios’tan LPG seçeneğiyle ’eko’ fırsat

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Japon Daihatsu, kompakt 4X4 modeli Terios’u daha da ekonomik ve çevreci bir araç haline getiren ’LPG’ kampanyasıyla dikkat çekiyor..


  Yüksek akaryakıt fiyatlarının gündemde olduğu bu dönemde Daihatsu, TeriosEco modelinde LPG dönüşüm kitini ücretsiz veriyor. Böylece pompa fiyatı benzin ve motorine göre daha ucuz olan LPG’yi kullanmak isteyenlere Daihatsu büyük bir avantaj sunuluyor. Bu fiyat avantajının yanı sıra çevreci ve güvenli olması da LPG’yi en önemli ve kullanılabilir alternatif yakıt haline getiriyor.
  Daihatsu, Terios’u daha da ekonomik şekilde kullanmak isteyenler için geliştirdiği TeriosEco’da, İtalyan BRC firması tarafından özel olarak projelendirilen LPG dönüşüm kitini ücretsiz veriyor. İtalya’da Daihatsu’nun yüksek kalite standartlarına uygunluğu testlerle kanıtlanan LPG dönüşüm kiti sayesinde TeriosEco, benzine göre yüzde 13 oranında daha az CO2 emisyonuyla çevreyi daha çok koruyor. Haziran ayı boyunca sürecek bu kampanya ile Daihatsu TeriosEco’da daha çevreci ve ekonomik araç kullanmak isteyenlere 1.800 YTL’lik fiyat avantajıyla 38 bin 850 YTL’den satışa sunuluyor.


  1.5 litrelik motor


  Sürekli 4 tekerlekten çekiş sisteminin kullanıldığı araçta üretilen güç, çekişin kuvvetli olduğu tekerleklere gönderiliyor. Terios’ta 1.5 litre hacminde 4 silindirli benzinli bir motor görev yapıyor. TeriosEco’da bu motora LPG kiti takılıyor. 6000 d/d’de 105 beygir güç üreten motor, 140 Nm’lik maksimum torkunu ise 4400 d/d’de üretiyor. 5 ileri manuel şanzımanlı Terios 0-100 km/s hızlanmasını 12.4 saniyede gerçekleştiriyor. 4 ileri otomatik şanzımanlı versiyonda ise bu süre 14 saniyeyi buluyor. Manuel şanzımana sahip Terios’un benzinli motoru şehir içinde 9.8 litre, şehir dışında 7.1 litre yakıt tüketirken, otomatik vitesli versiyonda ise bu değerler 0.1 litrelik bir artış gösteriyor.

  Dinamik görünüm

  Hem fiyatı hem de tasarımıyla büyük beğeni toplayan Terios’un dinamik bir görünüme sahip. Ön kısımda yer alan büyük far grubu aracın bi dinamik tasarımına katkı sağlıyor. Farların yanına kadar inen motor kaputu sağlamlık hissini vurgularken, yan kısımdaki şişik çamurluklar ise araca sportif bir havaya veriyor. Terios’a yandan bakıldığında büyüyen ön ve arka kapı genişleyen iç mekanın habercisi gibi duruyor. Kısa tutulan arka kısımda, D sütununun camla sonlandırılması aracın daha kaliteli bir görünüme kavuşması sağlıyor. Arka kısımda ise bagaj kapağına yerleştirilmiş stepne, aracın bir 4X4 olduğunu vurguluyor.


  Yeterli iç mekan


  Küçük boyutlarına rağmen bir 4X4 olmasının getirdiği yükseklik avantajı ile Terios sürücüsüne güven hissi veriyor. İç mekanda üç kollu deri direksiyon simidi sportif yapısıyla dikkat çekiyor. Uzayan dingil mesafesi ile daha geniş bir iç mekan sunan Terios, beş kişiye yeterli yaşam alanını sunuyor. Eski otomobillerde kullanılanlara benzer bir tasarıma sahip olan orta konsoldaki havalandırma ızgaraları, araçta biraz nostalji rüzgarı estiriyor. Konsolun en üstünde dijital bir saat yer alırken, onun altında ise müzik sistemi bulunuyor. Terios’un bagaj hacmi ise 380 litre..

  [​IMG] [​IMG]

  13.06.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş