Daihatsu Sirion 1.0 genel izlenim ve teknik veriler

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  turkeyarena.com

  Daihatsu Sirion 1.0 Genel izlenim

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Japonya'da 1907 yılında kurulan Daihatsu, bir süreden beri Toyota çatısı altında otomobil ve ticari araç üretimi yapan bir firma. Özellikle küçük otomobiller konusunda uzmanlaşan Daihatsu, bu segmentte dünya üzerinde 140 farklı pazarda pay sahibi.

  Karoser, iç mekan

  Yıllardır ürettiği küçük otomobillerle segmentte özel bir yere sahip olan Daihatsu, kalitesini de yükseltmesiyle gerçekten çok başarılı bir otomobil geliştirmiş. Yüksek yapılı hatchbackler trendine yakın çizgisiyle kendi karizmasını yaratan, meraklı gözleri üzerine odaklayan otomobil, kabin içinde dışardan tahmin edilemeyecek kadar geniş kullanım alanları sunuyor. Kokpit üzerindeki kapaklı ve kapaksız gözler, kapı içlerindeki cepler hayli fonksiyonel. Sirion'un vites konsolundaki ikili bardaklığın yanı sıra kapı içlerinde de birer bardaklık yer alıyor. Ancak araç hareket halindeyken bu bardaklıklar oturma pozisyonuna epey uzak kalıyor. Koltuklarda sunulan oturma alanları ve diz mesafeleri şaşırtıcı derecede başarılı.


  Motor, performans

  Performans bir kenara, silindir sayısı arttıkça yolculuk konforu kadar motor sesi estetiğinin de arttığı bilinen bir gerçektir. Yollarda pek sık rastlanmayan V12'lerin şiirsel estetiği, özellikle Amerikan V8'lerin kükreyen naraları, Amerikan veya Japon V6'ların homurtularını zihninizde canlandırabiliyorsanız Sirion'un 3 silindirli motorunun yaydığı ses hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Kaba ve huzursuz çalışıyor izlenimi veren motorun sesi yalıtım yeterince iyi olmadığı için kabine de yansıyor. Toyota raflarından alınan 998 cc hacimli üç silindirli motor, sesiyle ilgili sıkıntılara ve biraz da titreşimli çalışmasına rağmen kullanım sırasında sorun yaratmayan bir makine. Modern yapılı düşük ağırlıklı, üstten çift eksantrikli ve 12 supaplı motor, sağladığı kıvrak kullanım özellikleriyle şehir içindeki kısıtlı performans beklentilerini karşılayabiliyor. Alt ve orta devirlerdeki canlılık tatminkar sürüş performansı getirebiliyor. Ama eğimlerde düşük vitesler ve üst devir zorlamalarını kabullenmek gerek. Bunlar motorun hacminden kaynaklanan doğal sonuçlar. En önemli sorun, artan yolcu sayısına paralel olarak düzlüklerde bile ulaşılabilecek maksimum hızın belirgin bir şekilde düşmesi. Kabinde dört yolcu varken 110 km/s'nin üzerine çıkabilmek için kırbaç kullanmak gerekiyor.


  Kullanım, konfor

  Sürücü koltuğuna oturulduğunda insanın eli ister istemez yükseklik ayarı arıyor. Çünkü direksiyon en yüksek pozisyonda bile dizlere dayanıyor. Otomobilin dönüş kabiliyeti en dar sokaklarda bile kolayca manevra yapmayı sağlıyor. Direksiyon yumuşaklığı manevralarda Sirion'u neredeyse parmakla yönlendirmeye imkan veriyor. Sirion'da kullanılan elektronik fren gücü dağıtıcılı ve ABS destekli fren sistemi normal kullanımda rahatça dozlanıp sıkıntısız yavaşlamalar ve duruşlar sağlayabilmesine karşın fren ölçümlerinde sınıfta kaldı.


  Sonuç

  Son yıllarda bilinçlenerek otomobil seçimlerini gereksinimlerine göre yapmaya başlayan toplumumuzda Sirion'un normal koşullar altında çok başarılı olması gerekiyor. Düşük yakıt tüketimi, boyutlara göre ferah ve değişken iç mekan, genişletilebilir bagaj, yeterli sürüş performansı ve zengin donanımla Sirion, sınıfındaki birçok küçük yıldızın başına dert olabilir.


  Baz donanım

  ABS, EBD, sürücü, yolcu, yan havayastıkları, klima, elektrik kumandalı camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, elektrikli dış aynalar, çocuk kilidi, ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktaları, üç noktalı arka emniyet kemerleri, kaydırılabilen arka koltuk sırası, asimetrik katlanabilen koltuk sırtlıkları, far yükseklik ayarı, sesli far açık uyarısı, içerden açılabilen yakıt depo kapağı, radyo-CD çalar ve yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon
   


Sayfayı Paylaş